Wypowiedzenie umowy o pracę

Spośród wielu różnego rodzaju wydarzeń życiowych, utrata pracy często jest jednym z najbardziej istotnych. Wiele osób w trakcie swojego życia przechodzi przez ten proces parę razy, jednakże zdecydowana większość ludzi lubi komfort, jaki zapewnia stałe zatrudnienie, kontynuowane przez wiele lat w jednym zakładzie pracy.

Z różnych powodów, niekiedy wypowiedzenie umowy o pracę może być wręczone w najmniej spodziewanym momencie. Nie zawsze jednak jest to sprawa, która odbywa się polubownie. Niekiedy bowiem powód dla którego wypowiedziana została umowa może być uznany przez pracownika za niewystarczający. W innych sytuacjach z kolei to pracodawca ma coś do powiedzenia na temat tego jaki powód podaje pracownik do tego, aby rozwiązać umowę. Jednakże bez względu na to z jakiej strony pojawiają się konflikty tego typu, ich rozwiązanie zawsze określa prawo pracy.

Prawo pracy jest złożoną dziedziną prawną, w której zawsze należy brać pod uwagę wiele okoliczności, indywidualnych dla danej sprawy. Z tego też powodu rzadko kiedy można znaleźć złoty środek na wszystkie konflikty, które mogą pojawić się między pracodawcą i pracownikiem. Stosunkowo niewielu prawników decyduje się specjalizować w tej gałęzi prawa właśnie z tego powodu. Jednocześnie ci, którzy jednak decydują się, że prawo pracy będzie ich specjalnością, to osoby, którym nie brakuje chęci do podejmowania się nowym wyzwaniom.

Kancelarie prawne, które decydują się skupiać na sprawach związanych z tą dziedziną prawa mają wielu klientów. Nie brakuje bowiem różnego rodzaju sytuacji, w których sama porada prawna dotycząca prawa pracy jest konieczna. Adwokat prawo pracy Wrocław jest zatem osobą, którą na pewno można znaleźć w każdym większym mieście. Zazwyczaj ich sprawy koncentrują się właśnie na takich sytuacjach jak wypowiedzenie umowy o pracę. Wtedy to problemem często jest pracownik, który uznaje że powody zerwania umowy są niewystarczające aby to uzasadnić lub są bezprawne. Warto jednak pamiętać, że wiele osób nie jest dobrze zorientowanych w tym co mówi Kodeks Pracy.

Nieznajomość swoich praw i przywilejów jest bardzo powszechna w społeczeństwie. Gdy chodzi o prawo pracy, pomimo że na umowę o pracę zatrudniona jest zdecydowana większość Polaków, dużo z nich nie ma większego pojęcia o tym, że łamane jest ich prawo gdy pracodawca użyje złego powodu jako uzasadnienia do wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawców wykorzystujących tę niewiedzę jest wielu, zatem adwokat ze specjalizacją w prawie pracy na pewno jest osobą, z którą warto się skonsultować, chociażby po to aby mieć stuprocentową pewność, że nie doszło do wyzysku. Jednocześnie sytuacja ta może działać na odwrót – niekiedy pracodawca nie jest pewny, czy legalne jest aby zwolnić pracownika, który w jakiś sposób narusza warunki swojego zatrudnienia. Pomoc prawnika na pewno pomoże zrozumieć wszystkie niuanse prawne jakie mają wpływ na rozwiązanie takich sytuacji.

Adwokat od prawa pracy jest zatem osobą, która pracuje zarówno dla pracowników i pracodawców. W każdej sprawie musi bowiem określić to, czy podejście obu stron jest zgodne z prawem, zatem czy istnieje konflikt prawny. Często też okazuje się, że niektóre sprawy pozostają w tak zwanej szarej strefie, kiedy to o ostatecznym rozwiązaniu może zadecydować tylko sąd. Procesy związane z prawem pracy są skomplikowane z powodu takich niejasności, jednakże każdy kogo czeka taka sprawa na pewno nie powinien oszczędzać na swojej pomocy prawnej. Bez dobrego adwokata takie procesy są niezwykle trudne do rozwiązania i mogą się wiązać z olbrzymimi kosztami sądowymi.

Zatem bez względu na to czy komuś potrzebna jest konsultacja prawna w określonej sprawie, czy też potrzebny jest adwokat, które będzie reprezentować pracownika lub pracodawcę w sądzie, prawnik specjalizujący się w prawie pracy jest bardzo potrzebny. Wybierając się do kancelarii prawnej zawsze warto sprawić, czy ta dziedzina prawa jest jedną z głównych specjalności pracowników kancelarii. Wtedy to można mieć pewność, że pracuje się z doświadczonym doradcą, który naprawdę wie co robi.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here