Na dzisiejszym rynku pracy mamy bardzo wiele ofert, a poprzez internet mamy bardzo łatwy do nich dostęp. Wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć się na stronie, która oferuje możliwość wyszukania naszej wymarzonej pracy, najpopularniejsze to „OLX” oraz „Pracuj.pl”. Tam każdy z nas znajdzie coś, co go interesuje. Notuje się bardzo duży rozwój rynku IT. Jest coraz więcej pracy, a co za tym idzie coraz więcej chętnych. W ubiegłym roku odnotowało się na poszczególnych uczelniach wyższych, podczas rekrutacji zimowej na studia pierwszego stopnia na kierunku informatyka, ogromne zainteresowanie, a mianowicie na jedno miejsce podanie złożyło 15 osób jak podaje uczelniana prasa Politechniki Wrocławskiej. Taka ogromna liczba chętnych znaczy też konkurencję podczas szukania pracy. Co wiec trzeba zrobić, aby podjąć pracę w IT z oczywiście pozytywnym skutkiem?
Czy studia informatyczne wystarczę, by znaleźć prace w IT?
Pierwszą sprawą, aby stać się studentem informatyki jest odpowiednie przygotowanie do matury, ponieważ tylko dobry wynik na niej uzyskany daje szanse na dostanie się na ten kierunek. Niektóre uczelnie organizują ogólnopolskie olimpiady czy to z matematyki, czy to z informatyki i jest możliwość, że laureat takiej olimpiady może dostać w ramach nagrody indeks na wybrany przez siebie kierunek. Jest to możliwość, której dostąpi tylko nieliczna grupa osób. A co się stanie z resztą? Pozostaje ciężka praca i sumienne przygotowanie się do matury. Abyśmy mieli solidne podstawy, powinniśmy wybrać się do liceum najlepiej na profil o rozszerzeniu z matematyki, fizyki i informatyki. Dlaczego akurat te przedmioty? Ponieważ informatyka to techniczny kierunek, znajdujący się na technicznej uczelni, zazwyczaj jest to Politechnika. Podczas rekrutacji na politechnikę punkty rekrutacyjne są odpowiednio liczone według przyjętego wzoru z matury: podstawowej z matematyki, fizyki i informatyki lub zamiennie za fizykę i informatykę z matury rozszerzonej z tych przedmiotów. Największy nacisk powinniśmy położyć na naukę matematyki, zwłaszcza materiału oznaczonego jako poziom rozszerzony nie tylko po to, by dobrze zdać maturę z tego przedmiotu, ale również dlatego, że na studia czekają na nas takie kursy jak analiza matematyczna oraz algebra z geometrią analityczną. I matematyka na poziomie rozszerzonym stanowi solidną podstawę do tych dwóch kursów, które musi zaliczyć każdy student.
Poza publicznymi studiami istnieje również możliwość rekrutacji na studia w trybie zaocznym, jednak odradzam to rozwiązanie, ponieważ ogrom materiału do opanowania jest ciężki do przerobienia w trybie dziennym a co dopiero jak w tygodniu będziemy jeszcze pracowali. Większość uczelni nawet nie ma w proponowanych kierunkach informatyki w trybie zaocznym.
Co dają nam studia informatyczne po ich ukończeniu?
Przede wszystkim solidną podstawę do wejścia w świat programistów bądź informatyków. Poznajemy ciekawych ludzi, czasem nawet fanatyków tej dziedziny, czasem ogromnych pasjonatów. Bardzo często można wiele się od nich nauczyć, sprawiają, że niektóre zagadnienia i problemy rozwiążą się „same”. Pomimo obowiązkowej pracy w domu nad sobą samym uczelnia oferuje nam możliwość dołączenia do koła naukowego. Takie koło to bardzo dużo pozytywów, poznajemy ludzi zainteresowanych tą samą dziedziną co my, bardzo dużo się uczymy. Jak to zawsze mawiał mój trener: „jeśli chcesz biegać szybciej to musisz biegać z lepszymi od siebie”, ta metafora do biegania świetnie oddaje całą ideę kuł naukowych oraz konferencji informatycznych. Istnieją one po to, by wymieniać się cennymi doświadczeniami, prezentować nowinki, jakie oferuje nam nowe oprogramowanie. Bardzo często koła naukowe zapraszają do siebie przedstawicieli firm z danej branży, jest to świetna możliwość na rozmowę z nimi. Czasami koło dostaje do zrealizowania projekt, jeśli wykażemy się podczas jego realizowania może nawet trafi się nam staż w tej firmie. Nic tylko się zapisać patrząc na to, że możemy zyskać tak wiele za tak niewiele.
Studia informatyczne, niestety nie nauczą nas programować na tyle dobrze by znaleźć pracę od razu po ich zakończeniu. Tutaj właśnie my musimy się bardzo wykazać. Poprzez robienie własnych projektów, rozwiązywanie w nich napotkanych błędów uczymy się najwięcej i jest to najwartościowsza wiedza i lekcja, jaką możemy sobie zafundować. Świat jest taki wielki i na pewno ktoś napotkał podobny do nas problem więc kontakt z taką osobą przyniesie nam więcej dobrego niż złego.
Studia informatyczne to nie wszystko…
Podejmując się nauki programowania ludzie zastanawiają się jaki język do nauki wybrać czy będzie to python, czy java a może c#. Opcji jest bardzo wiele, jednak poprawna odpowiedź jest tylko jedna, czyli język angielski. Ktoś powie przecież to nie jest język programowania, wiem, ale cała dokumentacja do nauki jakiegokolwiek języka programowania jest tylko i wyłącznie po angielsku. Wszystkie blogi, strony internetowe wielkich firm są właśnie w tym języku. Jak można więc uczyć się programowania, jeśli nie znamy języka, w którym jest większość oprogramowania do tworzenia programów, niestety się nie da.
Podsumowując, studia informatyczne są bardzo ciekawym sposobem na siebie, każdy program, który stworzymy nawet ten najmniejszy, jeśli działa to jest to nasze małe zwycięstwo. Jadnak jest gruby kawałek chleba do zgryzienia.