praca

Żywiec to jedno z miast powiatowych w południowej Polsce, leży w województwie śląskim, otoczone górami. Geograficznie to Kotlina Żywiecka z dopływem dwóch rzek: Soły i Koszarawy. Miasto ma bogatą historię, bardzo ciekawe, wciąż żywe regionalne tradycje. Przejściowo należał do Górnego Śląska, kiedy należał do księstwa cieszyńskiego, a potem księstwa oświęcimskiego. Jest głównym ośrodkiem regionu Żywiecczyzny. W tutejszym muzeum można zobaczyć piękny miejscowy folklor. Wizytówką miasta jest pałac Habsburgów i tutejszy browar. Miasto liczy niewiele ponad 31 tysięcy mieszkańców. Jak w tym mieście rozwija się gospodarka? Co charakteryzuje tutejszy rynek pracy?

Trochę historii i współczesności

Okres szybkiej industrializacji Żywca to wiek XIX. Chociaż w samym mieście nie powstały wielkie zakłady pracy, centrum przemysłowym stały się pobliskie wsie – Zabłocie i Sporysz. W 1856 roku z inicjatywy Albrechta Fryderyka Habsburga na południowych obrzeżach Zabłocia powstał Browar Arcyksiążęcy, który dziś znany jest nie tylko w Polsce, warto zwiedzić bardzo ciekawe mieszczące się przy nim muzeum. Inne wielkie zakłady tamtych czasów to założona w Sporyszu Huta Fryderyka, przekształcona w 1910 toku w fabrykę śrub – dzisiaj fabryka śrub ” Śrubena” oraz założona w 1885 roku w Zabłociu Fabryka Wyrobu Masy z Drzewa na Papier – dziś fabryka papieru „Solali”. „Ponar Żywiec” – to dawna Fabryka Maszyn braci Wróblów. Ważne dla miasta było uzyskanie połączenia kolejowego z Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami, w II połowie XIX wieku. Był to czas gwałtownej urbanizacji, powstały nowe budynki mieszkalne, ratusz, szkoły, Habsburgowie zmienili oblicze zespołu pałacowego i przekomponowali park w stylu angielskim. Po zawieruchach wojennych granice miasta się rozszerzały, w 1966 roku utworzono Jezioro Żywieckie, które stało się nową atrakcją turystyczną, jego powstanie w znaczący sposób przyczyniło się do rozwoju turystyki w okolicach Żywca. Dzisiaj w mieście działają 4222 podmioty gospodarki narodowej, praca w Żywcu jest zapewniona dzięki istnieniu czterech bardzo dużych zakładów pracy o kadrze co najmniej 1000 pracowników, kolejnych dużych zakładów, które zatrudniają od 250 do 999 osób, pozostałe są mniejsze lub całkiem małe, rozwijają się rodzinne firmy. Na zarobki w Żywcu chyba raczej nie można narzekać, a bezrobocie nie jest wysokie.

Kogo praca szuka?

Oferty pracy w Żywcu widoczne w serwisie Gowork czekają na lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych i innych pracowników resortu służby zdrowia. W budżetowce poszukiwani są przedstawiciele służb mundurowych. Wśród zawodów deficytowych można wymienić: murarzy, tynkarzy, cieśli zbrojarzy, mówiąc ogólniej – fachowców związanych z branżą budowlaną, także geodetów i kartografów. Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć również problemu chętni do pracy w branżach: motoryzacyjnej, meblowej, chemicznej, spożywczej, meblowej i gastronomicznej. Propozycje zatrudnienia kierowane są do kierowców, magazynierów, opiekunów osób starszych, nauczycieli przedmiotów zawodowych, sprzedawców i kasjerów. Warto dodać, że w Barometrze Zawodów nie wskazano żadnych profesji nadwyżkowych, a zdecydowana większość znajduje się w równowadze. Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu można znaleźć cenne porady dotyczące redagowania CV, listu motywacyjnego, szkoleń i form wsparcia.

Własna działalność gospodarcza

Wiele osób ceni bycie samemu sobie szefem. Małe i nieco większe firmy mogą znaleźć swoje miejsce na przykład w branży budowlanej, turystycznej, gastronomicznej, edukacyjno – opiekuńczej. Dobry pomysł na własny biznes to pierwszy krok ku niezależności. Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy warto zapoznać się z ofertą rządowego programu ” Pierwszy biznes – Wsparcie na starcie”. Jest ogólnopolskim rządowym programem pożyczkowym, który jest realizowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości, tworzenie miejsc pracy i działanie przeciw bezrobociu poprzez udzielanie niskoprocentowych pożyczek na podejmowanie działalności gospodarczej oraz tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. O pożyczkę mogą starać się poszukujący pracy absolwenci szkół lub uczelni wyższych do 48 miesięcy ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, zarejestrowani bezrobotni, studenci ostatniego roku studiów. O pożyczkę na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego mogą starać się podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą, niepubliczne szkoły oraz przedszkola, żłobki lub kluby dziecięce prowadzone przez osoby fizyczne. Pieniądze można przeznaczyć na zakupy inwestycyjne oraz obrotowe konieczne do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz koszty związane z utworzeniem nowego stanowiska pracy. Gwarantowane są bezpłatne szkolenia i doradztwo dla pożyczkobiorców programu. Ze szczegółami można się zapoznać na stronie Fundacji Rozwoju Śląska z siedzibą w Opolu, która spełnia rolę Pośrednika Finansowego – zarządza funduszem pożyczkowym na terenie województwa śląskiego i opolskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here