Praca na kopalni i wcześniejsza emerytura

Śląsk słynie z hut i kopalń. Nie dziwi ten fakt, gdyż w tym rejonie jest ich bardzo dużo. Mnóstwo osób pracuje w tych zakładach. Można tam dobrze zarobić, ale praca wcale nie należy do najłatwiejszych. Ogólnie rzecz biorąc, mówi się na Śląsku, że węgiel jest tutaj czarnym złotem. To przez jego obecność ten region mógł się tak dobrze rozwinąć pod kątem przemysłu. Dziś nie dziwi fakt, że wiele głów rodzin zarabia właśnie na kopalni poprzez wydobycie węgla na różne sposoby. Na Śląsku jest też cała kultura związana z górnictwem. Wiąże się to z różnymi świętami czy spotkaniami górników po pracy.

Wiadomo, że na kopalni można w miarę godziwie zarabiać. Chociaż praca nie jest lekka, to chętnych do niej nie brakuje. Wiele osób chce dostać się do takiej pracy, bo już od początku można dobrze zarobić. Jednak ta praca ma też swoje minusy. Jednym z nich jest to, iż taka praca pod ziemią często jest bardzo wykańczająca fizycznie. Oczywiście zależy wszystko od danego stanowiska. Wiadomo, że osoby lepiej wykształcone zwykle mniej napracują się fizycznie. Jednak tak czy inaczej, ta praca nie należy do łatwych.

Kolejna sprawa to warunki w pracy. O ile dana osoba pracująca na kopalni nie musi zjeżdżać na dół, to zwykle jej zajęcie nie jest zbytnio niebezpieczne. Jednak wszyscy ci, którzy zjeżdżają pod ziemię, nie mają gwarancji na to, iż z niej wyjadą. Taka praca jest niebezpieczna. Mimo tego, iż jest znacznie bezpieczniejsza, niż miało to miejsce wiele lat wcześniej, to i tak pod ziemią zdarzają się wypadki. No bo na taki zwykły chłopski rozum to raczej ciężko o to, aby schodzenie pod ziemię setki metrów a później wydobywanie tam węgla za pomocą kombajnów i środków wybuchowych było bezpieczne. Przyjmując się do pracy jako górnik, trzeba mieć na uwadze te niebezpieczeństwa.

Są też inne niebezpieczeństwa czyhające na górników. O czym mowa? Z pewnością taka praca jest niebezpieczna dla naszych płuc – tam, gdzie jest duże zapylenie. Jeśli będziemy pracowali przy wybuchach czy głośnych maszynach to możemy mieć problemy po dłuższej pracy ze słuchem. Stopery wszakże pomagają, ale nie są one w stanie totalnie wyciszyć otoczenia. Zresztą taki całkowity brak dźwięku w tak niebezpiecznym miejscu pod ziemią byłby mało ciekawą perspektywą.

Wiadomo, że jeśli pracuje się z materiałami wybuchowymi, to można swoją pracę określić jako niebezpieczną. Mimo tego, że zachowuje się odpowiednie normy bezpieczeństwa to i tak istnieje ryzyko wypadku. Oczywiście istnieje one praktycznie w każdej pracy. Wszak na kasie w supermarkecie także może się nam coś stać. Jednak na kopalni wypadki bywają znacznie poważniejsze. Wszelkie niebezpieczeństwa jednak w jakimś stopniu tutaj rekompensują zarobki oraz emerytura górnicza. Z racji tego, iż ta praca jest niebezpieczna, to górnik może iść wcześniej na emeryturę. Jest to z pewnością duży plus tego zawodu, że można szybciej skończyć pracować. Jednak każdy sam musi podjąć ryzyko czy chce pracować w takim zawodzie.

Kolejnymi niebezpieczeństwami, które czekają na górników podczas pracy, są wszelkie maszyny. Wiadomo jest, że taki sprzęt bywa niebezpieczny a szczególnie gdy się popsuje bądź gdy ludzie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Bywały przypadki gdzie górnik, któremu nie chciało się iść, wchodził na taśmę transportującą urobek i przez to, że się zaczepił gdzieś na niej i nie był w stanie z niej zejść, to dochodziło do wypadku. Wiadomo, że nie doszłoby do takiego wypadku, jeśli dana osoba przestrzegałaby zasad bezpieczeństwa. Dlatego też koniecznie trzeba w takiej pracy dobrze się z nimi zaznajomić i bezwzględnie ich przestrzegać! Raczej nie warto ryzykować zdrowia z różnych błahych powodów.

Taka praca to nie tylko dobry zawód, godne pieniądze i emerytura górnicza, ale także przyjemność dla wielu pracowników. Wielu z nich lubi taką pracę. Fizyczny wysiłek sprawia, że można rozładować wszelkie trudne emocje. Jednak z drugiej strony wielu górników żyje w ciągłym stresie przed tym, czy danego dni szczęśliwie wyjadą na powierzchnie. Taki długotrwały stres może być bardziej destrukcyjny niż wszystkie fizyczne urazy! Do czego może to doprowadzić? Możliwe, że dłużej utrzymujący się taki stan może doprowadzić danego pracownika kopalni do stanów lękowych, nerwicy czy w nawet do depresji. Wszak nasze zdrowie psychicznie nie jest czymś, na co nie trzeba zwracać uwagi. Takie codzienne napięcie może być bardzo destrukcyjne. Innymi skutkami wystawienia na długotrwały stres mogą być różnej maści nałogi, aby uciec od trudnego i wszechogarniającego uczucia lęku. Niektórzy mogą się skarżyć na problemy gastryczne pojawiające się na tle nerwowy. Także w życiu nie ma nic za darmo. Z pewnością ten zawód nie jest dla osób które miały problemy z lękiem jeszcze przed przystąpieniem do pracy. Codzienne dodatkowe narażanie się na lęk może być bardzo destrukcyjne dla takich ludzi.

Aczkolwiek często jest tak, że praca na kopalni nie wpływa na daną osobę negatywnie pod względem psychicznym. Każda osoba jest inna i różnie z tym jest. Najlepiej jest samemu sprawdzić, czy nam taka praca odpowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here