Kredyt dla rolnika to świetna sposobność do poprawy płynności finansowej swojego gospodarstwa. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredytach dla rolników.
Kredyt dla rolnika – kiedy warto wziąć?
W opinii wielu osób gospodarstwo rolne pełne jest przestarzałego sprzętu, a większość pracy wciąż wykonuje się fizycznie. I o ile rzeczywiście prowadzenie gospodarstwa wymaga wiele wysiłku i trudu, to często niezbędny (a przynajmniej bardzo pomocny) jest wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt – jak nietrudno się domyślić, jego zakup jest bardzo kosztowny. Wynika z tego zatem, że praca rolnika wymaga dużej płynności finansowej. Tę niestety w przypadku takiego planu biznesowego bardzo łatwo utracić i nie trzeba w tym celu popełniać błędów np. na etapie zarządzania. Często powodem dużych strat pieniężnych może być niekorzystna pogoda, która zniszczy plony, lub groźny wirus, który zaszkodzi zwierzętom hodowlanym. A do tego nie można zapominać, że gospodarstwo rolne, podobnie jak każdy inny interes, warto stopniowo rozwijać i udoskonalać, co jest niemożliwe bez odpowiednich nakładów finansowych.
Dlatego też, ku uciesze rolników, mogą oni korzystać z bardzo bogatej oferty kredytowej. Dzięki temu finansowanie działalności staje się o wiele prostsze i skuteczniejsze. Z jednej strony możesz uzyskać środki na rozwój działalności, z drugiej natomiast zapewnić przetrwanie gospodarstwa rolnego w przypadku klęski żywiołowej lub innych wypadków losowych. Zresztą dochody w szeroko rozumianym rolnictwie są w dużej mierze sezonowe.
Kredyt dla rolnika – jakie są możliwości?
Wiele banków oferuje szeroki wybór kredytów dla gospodarstw rolnych. Oczywiście dokładne warianty kredytów różnią się zależnie od wybranej instytucji finansowej, można je jednak ramowo podzielić na:
- kredyty na prowadzenie działalności,
- kredyty inwestycyjne,
- kredyty konsolidacyjne,
- kredyty preferencyjne,
- leasingi.
W ramach każdej grupy wymienionych zobowiązań możliwe są różnorodne warianty kredytowe. Niektóre z nich mogą nie wymagać zabezpieczenia, co ułatwia ich zaciągnięcie; ponadto dostosowane są zarówno do małych, jak i bardzo dużych gospodarstw rolnych. Kredyty na prowadzenie działalności zwykle służą do zaspokajania bieżących potrzeb gospodarstwa, kredyty inwestycyjne wykorzystuje się natomiast np. na zakup nowego sprzętu i inne działania mające na celu wprowadzanie innowacji. Kredyty konsolidacyjne pozwalają na połączenie kilku zobowiązań w jedno, a kredyty preferencyjne mają bardzo korzystne warunki dla kredytobiorcy.
Jak wybrać kredyt dla rolnika?
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać kredyt dla rolnika. Z uwagi na dużą liczbę możliwości podjęcie decyzji może być trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bez wątpienia warto skorzystać z zasobów sieci i takich narzędzi jak:
- wyszukiwarki ofert kredytowych,
- porównywarki kredytowe,
- kalkulatory kredytowe,
- rankingi kredytów.
Szczególnie godne uwagi są kalkulatory kredytowe, dzięki którym możesz w przybliżeniu oszacować swoją ratę kredytową. Pamiętaj jednak, by po ostateczną ofertę kredytową udać się do banku, gdzie uzyskasz także szczegółowe informacje odnośnie do oprocentowania, RRSO czy harmonogramu spłaty.