Kredyty dla rolników – podstawowe informacje

Kredyt dla rolnika to świetna sposobność do poprawy płynności finansowej swojego gospodarstwa. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kredytach dla rolników.

Kredyt dla rolnika – kiedy warto wziąć?

W opinii wielu osób gospodarstwo rolne pełne jest przestarzałego sprzętu, a większość pracy wciąż wykonuje się fizycznie. I o ile rzeczywiście prowadzenie gospodarstwa wymaga wiele wysiłku i trudu, to często niezbędny (a przynajmniej bardzo pomocny) jest wysokiej jakości specjalistyczny sprzęt – jak nietrudno się domyślić, jego zakup jest bardzo kosztowny. Wynika z tego zatem, że praca rolnika wymaga dużej płynności finansowej. Tę niestety w przypadku takiego planu biznesowego bardzo łatwo utracić i nie trzeba w tym celu popełniać błędów np. na etapie zarządzania. Często powodem dużych strat pieniężnych może być niekorzystna pogoda, która zniszczy plony, lub groźny wirus, który zaszkodzi zwierzętom hodowlanym. A do tego nie można zapominać, że gospodarstwo rolne, podobnie jak każdy inny interes, warto stopniowo rozwijać i udoskonalać, co jest niemożliwe bez odpowiednich nakładów finansowych.

Dlatego też, ku uciesze rolników, mogą oni korzystać z bardzo bogatej oferty kredytowej. Dzięki temu finansowanie działalności staje się o wiele prostsze i skuteczniejsze. Z jednej strony możesz uzyskać środki na rozwój działalności, z drugiej natomiast zapewnić przetrwanie gospodarstwa rolnego w przypadku klęski żywiołowej lub innych wypadków losowych. Zresztą dochody w szeroko rozumianym rolnictwie są w dużej mierze sezonowe.

Kredyt dla rolnika – jakie są możliwości?

Wiele banków oferuje szeroki wybór kredytów dla gospodarstw rolnych. Oczywiście dokładne warianty kredytów różnią się zależnie od wybranej instytucji finansowej, można je jednak ramowo podzielić na:

  • kredyty na prowadzenie działalności,
  • kredyty inwestycyjne,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • kredyty preferencyjne,
  • leasingi.

W ramach każdej grupy wymienionych zobowiązań możliwe są różnorodne warianty kredytowe. Niektóre z nich mogą nie wymagać zabezpieczenia, co ułatwia ich zaciągnięcie; ponadto dostosowane są zarówno do małych, jak i bardzo dużych gospodarstw rolnych. Kredyty na prowadzenie działalności zwykle służą do zaspokajania bieżących potrzeb gospodarstwa, kredyty inwestycyjne wykorzystuje się natomiast np. na zakup nowego sprzętu i inne działania mające na celu wprowadzanie innowacji. Kredyty konsolidacyjne pozwalają na połączenie kilku zobowiązań w jedno, a kredyty preferencyjne mają bardzo korzystne warunki dla kredytobiorcy.

Jak wybrać kredyt dla rolnika?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać kredyt dla rolnika. Z uwagi na dużą liczbę możliwości podjęcie decyzji może być trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bez wątpienia warto skorzystać z zasobów sieci i takich narzędzi jak:

  • wyszukiwarki ofert kredytowych,
  • porównywarki kredytowe,
  • kalkulatory kredytowe,
  • rankingi kredytów.

Szczególnie godne uwagi są kalkulatory kredytowe, dzięki którym możesz w przybliżeniu oszacować swoją ratę kredytową. Pamiętaj jednak, by po ostateczną ofertę kredytową udać się do banku, gdzie uzyskasz także szczegółowe informacje odnośnie do oprocentowania, RRSO czy harmonogramu spłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here