NOWOCZESNE NARZĘDZIA BI W RĘKACH MANAGERA

Business Intelligence i odpowiednie narzędzia.

Każde rozwinięte przedsiębiorstwo prędzej czy później będzie musiało usłyszeć o Business Intelligence. Termin ten (w Polsce czasami tłumaczony jako analityka biznesowa) ma bardzo szerokie znaczenie i odnosi się do wielu zagadnień, zawsze jednak chodzi w nim o procesy przekształcania danych w informacje i wiedzę w celu poprawy wyników firmy i zwiększenia jej konkurencyjności. BI można zdefiniować również jako zbiór praktyk, technologii i działań, które pomagają „wyciągnąć” z danych to co najbardziej użyteczne, integrować je ze sobą, odkrywać korelacje między różnymi zjawiskami, wyciągać wnioski oraz ułatwiają podejmowanie odpowiednich decyzji. Systemy BI same nie gromadzą żadnych informacji – korzystają z gotowych zbiorów danych z innych systemów. Dzięki narzędziom BI, organizacje potrafią zapanować nad ogromem gromadzonych przez siebie wiadomości i przekuwać je w wymierne korzyści, właściciele firm i osoby na stanowiskach menedżerskich często zatem po takie narzędzia sięgają. Przedstawmy kilka z nich.

MS Power BI.

MS Power BI to usługa oferowana przez firmę Microsoft, która umożliwia tworzenie raportów i wizualizowanie danych. Występuje w dwóch zasadniczych wersjach – Power BI Desktop czyli darmowego programu do zainstalowania na komputerze, oraz Power BI Online – rozwiązania chmurowego, z kolei odsłona Power BI Mobile umożliwia korzystanie z tego produktu na urządzeniach mobilnych. MS Power BI jest rozbudowanym zestawem interaktywnych narzędzi, które łączą się z danymi niezależnie od miejsca ich przechowywania; usługa jest zintegrowana z bardzo licznymi programami, takimi jak SQL Server, różne aplikacje Azure, aplikacjami pakietu Office jak Excel albo Access, MS Dynamics, Google Analytics, GitHub, MySQL, PostgreSQL czy bazy dane Oracle. Automatyczne odświeżanie przyrostowe zapewnia stałą aktualność pozyskiwanych danych. Wbudowane w MS Power BI dodatki usprawniają i przyśpieszają pracę, odciążając użytkowników – technologia Power Query pozwala zadawać zapytania, odnajduje, łączy i uściśla źródła danych, Power Pivot przydaje się przy modelowaniu, a Power View i Power Map przy tworzeniu analiz i prezentacji. Łączące dane z wielu źródeł raporty są interaktywne i można je przygotowywać w prosty, intuicyjny sposób. Pulpity nawigacyjne zapewniają stały wgląd w sytuację firmy, a opcje filtrowania pozwalają skupić się na wybranych, newralgicznych kwestiach. Raporty i pulpity nawigacyjne w Power BI można udostępniać kilku osobom co znacząco ułatwia grupową pracę całego zespołu. Wizualizacje danych stoją na wysokim poziomie estetycznym, zachowując przy tym przejrzystość i funkcjonalność – ich forma pomaga w szybkim wyciąganiu właściwych wniosków ze zgromadzonych materiałów. Power BI to bardzo dynamicznie rozwijający się produkt z wychodzącymi co miesiąc aktualizacjami i bardzo silną pozycją na rynku; nie ma w tym nic dziwnego ponieważ przynosi firmom wielkie korzyści.

Tableau:

Rozwiązaniem alternatywnym dla MS Power BI jest Tableau – oprogramowanie stworzone przez firmę o tej samej nazwie. Jego standardowa, dostępna na komputery wersja to Tableau Desktop, która posiada rozbudowane funkcjonalności analityczne, podłącza dane i automatyzuje raportowanie. Poza tym występuje również platforma do raportowania dla biznesu, Tableau Server, które umożliwia pracę zdalną oraz Tableau Prep – aplikacja do podłączania, profilowania, oczyszczania, transformowania i agregowania danych. Odpowiednikiem Tableau Desktop jest Tableau Online. Tableau oparto na przekonaniu, że każda osoba pracująca z danymi powinna potrafić je w prosty sposób prezentować oraz rozumieć występujące między nimi zależności. Jest to możliwe dzięki intuicyjnemu interfejsowi, którego opanowanie jest bardzo proste. Tworzenie raportów, statystyk, prognoz i wizualizacji w Tableau zajmuje zaledwie kilka sekund – umożliwia to zaimplementowana technologia VizSQL.  Liczba programów, z którymi jest zintegrowane opisywane narzędzie, wynosi ponad sto i obejmuje m.in. MS Excel, MS SQL Server, MySQL, DB2, SAP HANA, Google Analytics czy Hadoop; ponadto w Tableau znajduje się wiele konektorów gotowych do połączenia z dowolnymi źródłami. Integracja ze źródłami danych może występować w trybie „live” z natychmiastową prezentacją wszystkich następujących zmian albo w trybie „extract”, umożliwiającym równoczesną analizę setek milionów rekordów bez czekania na wykonanie się analiz. Z Tableau mogą korzystać menedżerowie, analitycy czy informatycy, ale również osoby wykonujące inne zawody i zajmujące inne stanowiska – możliwości związane z tym narzędziem są bardzo szerokie i zróżnicowane. Sprawdza się ono doskonale zarówno w niewielkich, dopiero rozwijających się przedsiębiorstwach jak i w wielkich korporacjach działających na globalną skalę – Tableau używa ponad 70 tys. firm na całym świecie, w tym tacy giganci jak Facebook, Amazon czy Walmart.

IBM Cognos Analytics:

IBM Cognos Analytics to narzędzie Business Intelligence stworzone i opracowane przez firmę IBM. Zapewnia zestaw funkcjonalności umożliwiających przeprowadzanie analiz, sporządzanie raportów i kart wyników oraz inne, pokrewne działania – tradycyjne techniki inteligentnego analizowania danych są uzupełnione o funkcje planowania, modelowania scenariuszy, monitorowania w czasie rzeczywistym, zarządzania zdarzeniami i tworzenia prognoz. Program wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, które umożliwiają skuteczne znajdowanie najlepszych odpowiedzi wśród analizowanych danych, a także funkcje wykrywania wzorców służące do odkrywania nieoczywistych i niespodziewanych informacji. Przetwarzanie języka naturalnego pozwala na otrzymywanie inteligentnych odpowiedzi od asystenta AI. Automatyczne modelowanie weryfikuje i łączy źródła danych. Z IBM Cognos Analytics można korzystać w dwóch trybach – użytkownika uwierzytelnionego (po zalogowaniu) i użytkownika anonimowego. Wizualizacje danych w IBM Cognos Analytics są inteligentne – oznacza to, że system  rekomenduje użytkownikowi najlepszy typ wykresu na podstawie konkretnych danych. Raporty otrzymuje się w jednym zunifikowanym środowisku i zapewniają one koherentny obraz całej działalności organizacji. Rozwiązania obecne w IBM Cognos Analytics mogą znaleźć zastosowanie w różnych branżach – podnoszą wydajność zarówno dużej firmy produkcyjnej, która może optymalizować łańcuchy dostaw, śledzić zużycie sprzętów i wykorzystanie zapasów, jak i skupionych na własnych KPI mniejszych zespołów z szeroko rozumianych usług. Wspomagany przez nowoczesne technologie dostęp do danych w IBM Cognos Analytics pozwala podejmować właściwe decyzje, doskonalić procedury i optymalnie alokować zasoby co przynosi widoczne i wymierne korzystne rezultaty – warto zatem poznać to narzędzie i zastanowić się nad wykorzystaniem możliwości jakie oferuje.

Poznaj narzędzia BI.

Wymieniliśmy tutaj trzy z najbardziej popularnych, uznanych i sprawdzonych narzędzi Business Intelligence, których opanowanie stanowi ważną umiejętność kadry menedżerskiej oraz analityków danych, w istocie jednak jest ich więcej.  Rynek oferuje m.in. programy open source’owe, z których można korzystać online albo ściągnąć i zainstalować na własnym komputerze – Pentaho, RapidMiner czy BIRT. Mogą one stanowić dobry wstęp na wcześniejszych etapach działalności kiedy organizacja nie jest jeszcze tak rozwinięta i działa na mniejszą skalę – na pewnym poziomie warto jednak sięgnąć po bardziej profesjonalne produkty. Odpowiednio dobrane i mądrze używane narzędzia BI potrafią zdziałać cuda, a przetwarzane przez nie dane stają się uporządkowanym i służącym biznesowym celom zasobem. Dobrze mieć taką świadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here