Zamieszanie z rosnącymi cenami prądu na polskim, ale także innych europejskich rynkach, rozpoczęło się już w 2018 roku. Perspektywa rosnących kosztów prądu martwi szczególnie jego finalnych odbiorców, czyli gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Co wpływa na cenę energii elektrycznej w 2019 roku? Jakie są dalsze perspektywy?
Dlaczego prąd drożeje?
Energia elektryczna drożeje nie tylko w Polsce, ale także innych krajach Unii Europejskiej. Głównym „winowajcą” są opłaty emisyjne związane z CO2, które poszybowały w górę. Nie wolno zapominać o rosnących cenach węgla, a także innych dość losowych czynnikach, choćby okresowo niskim poziomie rzek, z których elektrownie czerpią wodę niezbędną do produkcji energii.
Ceny prądu w 2019 roku
Ustawa z 28 grudnia zeszłego roku zobligowała sprzedawców prądu do obniżenia jego cen do poziomu z 30 czerwca 2018 r., o ile uległy one od tego czasu wzrostowi. Rozporządzenie dotyczące sposobu realizacji ustawy pojawiło się jednak dopiero w lipcu. Sprzedawcy energii elektrycznej dopiero teraz mogą ubiegać się o rekompensaty, podobnie jak klienci indywidualni kupujący prąd samodzielnie.
Perspektywy na kolejny rok
Jak ceny prądu będą kształtować się w roku 2020? Przewiduje się, że prawa do emisji CO2 będą wciąż drożeć, co w konsekwencji odbije się na wyższych cenach taryfowych, a na czym stracą końcowi odbiorcy. Wiele wskazuje, że taryfy będą kształtować się w oparciu o mechanizm wolnorynkowy. Wciąż nie wiadomo, jakie kroki w tym zakresie podejmie Urząd Regulacji Energetyki i rząd, który ma jeszcze więcej narzędzi, by przyczynić się do niższych cen prądu. Jednym z rozwiązań może być kolejna obniżka akcyzy.
Losy finalnych odbiorców energii elektrycznej nie są jeszcze jasne. Jedno jest pewne – klienci mają wpływ na wybór sprzedawcy energii, gdzie dostępne są konkurencyjne oferty, między innymi w postaci umów zawieranych na okres 36 miesięcy z gwarancją stabilności ceny. Więcej o korzystnych umowach na dostawy energii elektrycznej można przeczytać na stronie: Poprostuenergia.pl.