Tester oprogramowana i jego zarobki

Na fali mody na branże IT można spotkać się z zapotrzebowaniem na różne zawody. Jednym z zawodów wartych uwagi jest tester oprogramowania. Czy jest to dobry zawód? To wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Na początku trzeba określić, to gdzie będziemy pracować. Wszakże inaczej zarobimy w Polsce, a inaczej w Stanach Zjednoczonych. Także już od samego miejsca, gdzie będziemy pracować, bardzo dużo zależy. Później trzeba wziąć pod uwagę, to co będziemy robili. Inaczej będzie zarabiała osoba, która testuje oprogramowanie w małej firmie, a inaczej człowiek odpowiedzialny za testowanie czołowego oprogramowania olbrzymiej korporacji!

Kolejna sprawa to warunki naszego zatrudnienia. Od tego, jak będziemy negocjować umowę, zależy to, ile będziemy zarabiać. Dwie takie same osoby o identycznym doświadczeniu mogą zarabiać całkowicie różne sumy tylko dlatego, iż jedna z nich negocjowała umowę i wyższą stawkę a druga przyjęła to, co zostało jej dane bez żadnych apelacji czy targów. Dlatego od naszego podejścia i asertywności także będą zależały nasze zarobki.

Kolejną sprawą są nasze umiejętności. Wydaje się to całkiem logiczne, że tak jak w każdej innej pracy osoba, która ma większe umiejętności, będzie zarabiała lepiej niż osoba, która jest nieco gorsza. Dlatego tester oprogramowania zarobki może mieć różne. Częściowo właśnie będzie zależało to od jego umiejętności. Co do tego tematu nie można było zapomnieć o naszym stażu. Tutaj podobnie. Osoby z dłuższym stażem i doświadczeniem będą zarabiały znacznie lepiej. Jest to normalne zjawisko, które możemy zauważyć w większości prac na rynku. Także nie jest to nic dziwnego, co by wyróżniało tylko branżę IT.

Tester oprogramowania zarobki ma różne. Może to także zależeć od tego, jaki jest wymiar jego pracy. Przecież całkowicie inaczej zarobi osoba, która pracuje na pół etatu a inaczej taka, która pracuje na cały etat i dodatkowo bierze jeszcze nadgodziny, które są lepiej płatne. Wiadomo, że w drugim przypadku zarobki będą znacznie wyższe. Także status studenta może sprawić, że dana osoba będzie zarabiała więcej od tej, która nie ma danego statusu. Zwykle będzie się to wiązało z kosztami dla pracodawcy. Taniej będzie mu zatrudnić studenta. Zresztą taka praktyka jest bardzo często spotykana w Polsce. Następną kwestią, która sprawia, że zarobki na stanowisku programisty są różne, jest to, iż można pracować na podstawie różnych umów. Wiadomo, że jeśli idzie się do pracy i podpisuje umowę o pracę, to jest oczywiste to, ile zarobimy na dany miesiąc. Jednak całkiem inaczej będzie, jeśli mamy do czynienia z wolnym strzelcem, który będzie się rozliczał na podstawie umowy o dzieło, a przecież takich osób nie brakuje na tym stanowisku. Wielu ludzi korzysta z tego, że taka praca może być wykonywana zdalnie.

Warto też wspomnieć, że szukanie pracy czy jej zmiana na testera oprogramowania to także sztuka, która wpływa na to, ile zarobimy. Często jest tak, że dwie osoby o identycznych umiejętnościach, doświadczeniu, referencjach będą zarabiały inaczej. Dlaczego tak jest? Gdyż wiele zależy od tego, jak zaprezentujemy się na rozmowie wstępnej i podczas późniejszego negocjowania stawki. Wiele osób godzi się na wszystko, byleby tylko dostać pracę i nie negocjuje stawki. Dlatego też dwie identyczne osoby, na tym samym stanowisku, wykonujące taką samą pracę mogą zarabiać inaczej. Różnica w tym jest taka, że jedna osoba zgodziła się od razu na podane warunki, a druga postanowiła zawalczyć o lepszą stawkę.

O ile trudno określić ogólne zarobki testera oprogramowania tak określenie ich dla freelancera jest totalnie niemożliwe. Tutaj możemy mieć do czynienia z jednoosobową działalnością gospodarczą lub… nie. Różnie z tym bywa. Takie osoby mogą pracować na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie. W zależności od tego dla kogo pracuje i ile ma zleceń taka osoba może zarabiać różnie – od bardzo małych sum do ogromnych kwot. Akurat, jeśli chodzi o zarobki testera oprogramowania, to wszystko zależy od jego możliwości. W zależności od tego ile będzie mogła ona poświęcić miesięcznie czasu na pracę, to tyle zarobi. Dużo też zależy od zleceń. Jeśli posiada się doświadczenie w branży lub ma się już sieć klientów, z którymi się stale współpracuje, to z pewnością można zarobić jeszcze lepiej niż wtedy gdy nie ma się stałego i łatwego dostępu do zleceń na duże pieniądze.

Tester oprogramowania może także zwiększać swoje zarobki z roku na rok. Samo to, że im dłużej on pracuje, skutkuje większym doświadczeniem, sprawi, że będzie on wart lepszych pieniędzy. Co więcej, jeśli taka osoba sama dodatkowo szkoli się na własną rękę i rozwija, to także dzięki temu może renegocjować swoją umowę, by zarabiać lepiej.

Na koniec warto też dodać czynnik losowy, który wpływa na zarobki. Często ludzie zarabiają na danym stanowisku daną kwotę często przez przypadek. Może się zdarzyć, iż nagle od danej firmy odchodzi jakiś dobry pracownik i pilnie na jego miejsce potrzeba kogoś innego. Akurat wtedy ktoś trafia na ofertę pracy i na start zarabia bardzo dużo, więcej niż mógłby dostać wszędzie indzie i to tylko dlatego, że miał szczęście!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here