Programowanie wspaniałe jak latanie

Wielu ludzi szuka zawodu, w którym można dobrze zarobić. Najlepiej jest też, aby w nim jak najmniej robić. Któż z nas nie chce pracować tam, gdzie nie trzeba się naharować? Jest to marzenie wielu jak amatorskich muzyków granie na weselu. Obecnie mówi się popularnie, że aby zarabiać godziwie, najlepiej zostać programistą Javy. Dla wielu są to jakieś czary-mary. Nie do wiary, że tak może być. Jednak tak jak i pisanie wierszem, zarobki programisty Java są konkretne.

Czy warto zostać programistą Java? To zależy od tego, czy kreci nas programistyczna zabawa. Jeśli tak – nie ma problemu. Musimy być zmotywowani do tej pracy jak łasuch do zdobycia dżemu. Bez odpowiedniej motywacji nie uświadczymy na talerzu kolacji. Ci, którzy nie lubią programować, szybko mogą swojego wyboru zawodu pożałować. Bez powołania nie ma programowania.

Teraz tak na serio. Mity w środowisku na temat zarabiania z programowania są bardzo popularne. Często można usłyszeć, że to właśnie tam można zarobić kosmiczne pieniądze za siedzenie na krześle i klepanie tekstu do komputera. Jednak to wszystko nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Jakie są zarobki programisty Java? To wszystko zależy od danej osoby i jej stanowiska. Początkujące osoby mogą mieć problem nawet, aby dostać się na bezpłatny staż! Jednak osoby, które dostaną się na stanowiska juniora (co oczywiście nie jest takie proste) mogą liczyć na początku na przeciętne wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę. Jednak plusem takiej pracy jest to, że już po roku pracy i zdobywania doświadczenia można zarabiać znacznie więcej. Tutaj początki często są trudne, ale im więcej będziemy pracować i będziemy posiadać oficjalnego doświadczenia, tym będziemy lepiej zarabiać później.

Doświadczony programista Java, który pracuje już od kilku lat, może zarabiać naprawdę pokaźne sumy w porównaniu do naszej średniej krajowej. Oczywiście wszystko zależy od tego, nad czym będziemy pracować oraz od tego, gdzie będziemy zatrudnieni. Trzeba też znać swoją wartość i potrafić prosić o podwyżkę czy renegocjację umowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby być dobrym programistą i zarabiać mało pieniędzy, dlatego że boimy się porozmawiać o podwyżce. Tutaj jak w każdym zawodzie ważna jest asertywność, która pozwala nam godnie zarabiać.

Bywa też często, że najlepsi pracownicy będą „podbierani” przez inne firmy i to nawet dany programista nie musi się starać o to, by lepiej zarabiać, gdyż dzieje się to jakby samoczynnie poza nim. Później wystarczy, że taka osoba będzie mogła zobaczyć korzystniejszą umowę. Następnie wystarczy ją podpisać i już zarobki się nam zwiększają. Co jak co ale dobry programista Javy liczy się na rynku.

Jeśli chcemy programować na poważnym poziomie, to będziemy musieli nauczyć się dobrze języka angielskiego. Dlaczego? Ponieważ jest to tak jakby główny język programistów, w którym się porozumiewają. Także to w nim są zapisane wszelkie dokumentacje techniczne czy informacje na temat danego programu. Jednak fakt, że programista musi znać język angielski, ma też duże plusy. Mając tę umiejętność, jest on otwarty na cały międzynarodowy rynek pracy! Więc to nie tylko Polska, ale cały świat może być naszym pracodawcą. Możemy pracować dla niemieckiej, firmy mieszkając w Polsce, gdyż programista może sobie pozwolić na pracę mobilną. Obecnie nawet wszelkie spotkania osób można prowadzić w sieci, więc nie ma problemów z takim typem pracy. Dzięki temu możemy pracować w naszym kraju a zarabiać znacznie lepiej w obcej walucie. Jeśli stracimy pracę, to znacznie łatwiej będzie nam za pomocą sieci i znajomości języka angielskiego znaleźć coś odpowiedniego dla nas.

Od czego jeszcze zależą zarobki programisty? Z pewnością od jego umiejętności. Więc jeśli będziemy pracować na etacie, to możemy w czasie wolnym uczyć się nowych języków, technologii i w taki sposób podnieść swoje kwalifikacje, aby być godnym podwyżki. Ta branża jest bardzo wdzięczna co do rozwoju pracowników. Jeśli tylko oni przejawiają chęć do tego, aby się czegoś nauczyć, to mogą to zrobić w łatwy sposób. Firmy wysyłają swoich pracowników na specjalne szkolenia, po których będą mieli lepsze umiejętności, co może się przełożyć także na lepsze zarobki. Warto także pamiętać, że dobry programista Javy, który cały czas się doskonali w wolnych chwilach, jest tak łakomym kąskiem dla pracodawców, że mogą oni o niego walczyć. Taka sytuacja jest idealna, bo pozwala targować wysokie stawki dla siebie. Zresztą w każdym zawodzie osoba, która ciągle się doskonali i rozwija, jest bardzo pożądanym pracownikiem.

Zarobki takiego programisty są też mocno uzależnione od miejsca jego pracy. Inaczej taka osoba będzie zarabiała w jakieś małej miejscowości a inaczej gdy będzie pracowała np. w Warszawie. Dlatego też dobrzy programiści Java mogą zmieniać swoje miejsce zamieszkania wraz ze zmianą pracy, bo wiąże się to ze znacznym wzrostem zarobków. Jest jeszcze wiele innych czynników, od których zależy wysokość wypłaty danego pracownika. Wszystko się różni w zależności od miasta, stanowiska, doświadczenia, innych chętnych na to stanowisko itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here