Praca w Danii: informacje dla poszukujących pracy

Praca w Danii bez języka
Osoby, które nie znają języka obcego mogą znaleźć zatrudnienie w Danii w magazynach, na produkcji w rolnictwie, a także w gastronomii. Osoby, które nie znają duńskiego ani angielskiego zwykle pracują wśród rodaków, wśród których choć jedna osoba zna angielski lub duński. Znajomość języka zawsze daje szanse na znalezienie lepszej pracy, dlatego warto nauczyć się choć na poziomie A2 duńskiego. Nie jest to trudne – w wielu większych miastach w Polsce prowadzone są kursy tego języka. Z pewnością bez problemu znajdziemy zajęcia grupowe nauki duńskiego w Warszawie. Poza tym, duńskiego można uczyć się z nauczycielem indywidualnym. Lekcje wtedy będą drogie, jednak warto poświęcić każdą złotówkę na rozwój akurat w tym kierunku, jeśli chcemy w przyszłości wyjechać do Danii do pracy.

Praca w Danii: kompetencje społeczne pracownika
Na co zwracają uwagę pracodawcy szukając pracowników z Polski do pracy w Danii, bez znajomości języka? W przypadku pracowników fizycznych, którzy nie znają duńskiego, konieczna jest zdolność do bycia komunikatywnym mimo wszystko. Osoby skrajnie niezaradne, nieśmiałe lub sprawiające problemy nie są dobrze widziane w pracy na produkcji w Danii. Osoby ze skłonnością do nadużywania alkoholu oraz takie, które z powodu uzależnienia od alkoholu przychodzą do pracy w złym stanie i które jednocześnie są agresywne, są odsyłane do domu.

Zaświadczenie o niekaralności i doświadczenie w CV
Pracodawcy czasami także proszą o zaświadczenie o niekaralności oraz o udokumentowanie swojego poprzedniego doświadczenia w pracy za granicą. Podając dane pracodawcy musimy być gotowi na to, że nasz potencjalny duński pracodawca skontaktuje się z naszym poprzednim zakładem pracy, aby sprawdzić opinię o nas jako o pracowniku.

Jaka praca czeka na Polaka w Danii?
Co robią Polacy w Danii? Najczęściej jest to praca przy robieniu kanapek pakowaniu ich do próżniowych opakowań. Często także pracownicy polscy są zatrudniani w fabrykach świeczek. Inne często spotykane miejsca, w których można spotkać Polaków w duńskiej pracy to magazyn ubrań, sortownia w firmie kurierskiej, praca w rzeźni lub praca w sklepie przy rozkładaniu towarów.

Dania: wyjazd do pracy w ciemno
Czy warto jechać do Danii w ciemno i szukać pracy na miejscu? Jeśli mamy nocleg i pieniądze na start to oczywiście warto. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że wynajęcie mieszkania w Danii oznacza, że trzeba zapłacić równowartość 3 czynszów oraz wpłacić kaucję. Oznacza to wydatek około 10 tys zł na start. Rzadko ktoś, kogo interesują oferty pracy Dania jest w stanie wyłożyć taką gotówkę na start. Dlatego można nocować na przykład w hostelu – jednak hostele w Danii nie są tanie. Trzeba liczyć się z wydatkiem około 80 zł za miejsce w pokoju wieloosobowym. Trudno o dobre warunki bytowania w pokoju wieloosobowym. Poza tym w hostelu nie dostaniemy zameldowania, a właśnie meldunek jest potrzebny, aby uzyskać jakąkolwiek umowę o pracę w Danii.

Jak szukać mieszkania w Danii?
Najłatwiej będzie, gdy spróbujemy poszukać wśród rodaków. Polacy oferujący wynajem pokoju w Danii ogłaszają się na portalach społecznościowych. Szukanie mieszkania wymaga od nas posiadania karty z duńskim numerem telefonu: Duńczycy nie chcą odbierać polskich numerów, bo na jedno mieszkanie przypada tutaj kilkadziesiąt chętnych duńskich rodzin do wynajmu. Niezależnie od ceny. Mamy tutaj więc odpowiedź, dlaczego tak trudno jest Polakowi znaleźć dobre mieszkanie w Danii.

Mieszkanie dla pracownika załatwiane przez agencję: Dania
Ile kosztuje kwaterunek dla pracownika, załatwiany przez agencję pośrednictwa pracy? Zwykle jest to koszt około 1200 – 1500 zł. W porównaniu do zarobków w tym kraju, jest to naprawdę niski koszt. Trzeba jednak się liczyć z tym, że w takim hotelu lub domu, czy pensjonacie wspólna z innymi będzie kuchnia lub współdzielona będzie łazienka. Rzadko można liczyć na samodzielny apartament w tej cenie. Warto jednak nie poddawać się i szukać – najlepsze zakwaterowanie mają oczywiście pracownicy gastronomii, którzy dostają zakwaterowanie darmowe lub płatne minimalnie, a warunki są lepsze niż w hotelach robotniczych zlokalizowanych pod większymi miastami w Danii.

Gdzie szukać pracy w Danii?
Duże miasta uniwersyteckie nie są najlepszym miejscem do szukania pracy. Stawki dla obcokrajowców w takich miejscach są niższe niż dla rodowitych Duńczyków. Poza tym, konkurencja wśród studentów, którzy przyjeżdżają tutaj na darmowe studia jest ogromna. Wbrew pozorom, pracę w Danii najłatwiej jest znaleźć albo w największych miastach przemysłowych albo w miejscach, gdzie są zagłębia wyrobu świeczek, zabawek. Pracy można szukać również w handlu w średniej wielkości miejscowościach. W stolicy najłatwiej znajdziemy pracę w gastronomii.

Praca w Danii dla studentów
Często praca w Danii rozpoczyna się od podjęcia studiów tutaj. Studiowanie w Danii jest bezpłatne, dlatego można tutaj spotkać przybyszy z innych krajów. Studiując w tym kraju rozwijamy znajomości, a to doprowadza do sytuacji, w której po studiach lub jeszcze w trakcie nauki łatwiej nam o dobre oferty pracy w Danii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here