Na co zwrócić uwagę wyjeżdżając na wakacje do Afryki?

Już od wielu lat Afryka jest nam bliższa niż kiedykolwiek. Wakacyjne podróże do Egiptu, Tunezji, Maroko, a nawet egzotyczne safari w Kenii to niemal standard. Z drugiej strony powszechność wyjazdów na ten kontynent nie zwalnia nas od pamiętania, że na miejscu zastaniemy inną kulturę, zagrożenia dla zdrowia w postaci chorób tropikalnych i warunki związane z bezpieczeństwem. O czym warto pamiętać udając się na urlop do Afryki?

Dokumenty podróżne i zasady wjazdu

Każdy afrykański kraj i rejon charakteryzuje się odmienną polityką wizową. Lecąc na Wyspy Kanaryjskie, które przecież też leżą w Afryce, nie opuszczamy terytorium Unii Europejskiej, więc wystarczy ważny dowód osobisty. Do Maroko konieczny jest paszport, jednak po przylocie otrzymujemy natychmiast darmową wizę turystyczną. Za to w popularnym Egipcie musimy zakupić wizę na lotnisku, chodź od niedawna można to także zrobić z wyprzedzeniem przez internet, aby uniknąć kolejek. Przed wyjazdem do Afryki należy odpowiednio wcześniej sprawdzić ważność dokumentów, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Niezbędne i zalecane szczepienia

W krajach afrykańskich, podobnie jak we wszystkich tropikalnych regionach, jesteśmy mniej lub bardziej narażeni na choroby praktycznie nie występujące w Europie lub zdarzające się znacznie rzadziej. Ryzyko zarażenia się durem brzusznym czy wirusowym zapaleniem wątroby wynikać może także ze słabszych warunków higienicznych i sanitarnych panujących na miejscu. Przed wakacjami w Afryce należy więc zapoznać się z listą obowiązkowych i zalecanych szczepień w konkretnych krajach. Koszty leczenia mogą bowiem okazać się horrendalne, nie wspominając już o bardzo nieprzyjemnym doświadczeniu, a w skrajnych przypadkach zagrożeniu dla życia. Zagrożenie jest oczywiście znikome, gdy zamierzamy cały pobyt spędzić w resorcie i na zaplanowanych wycieczkach. Jednak gdy podróżujemy na prowincję, z pewnością rośnie.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Podróżując do Afryki zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę. W przypadku zarażenia jedną z tropikalnych chorób polisa pokryje koszty leczenia, pod warunkiem, że wykonaliśmy zalecane szczepienie. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę pokrywa także koszty pomocy medycznej, akcji ratunkowej i ubezpiecza nas od skutków nieszczęśliwych wypadków. Dlatego często warto rozważyć nieco droższą polisę, która jednak w razie potrzeby bez problemu pokryje wysokie koszty leczenia lub transportu do kraju oraz zapewnia odszkodowanie, jeśli odniesiemy uszczerbek na zdrowiu. Dobrą polisę znajdziemy i kupimy online korzystając ze sprawdzonego kalkulatora.

Podstawowe informacje o kraju docelowym

Ponadto, pobyt w Afryce wiąże się z obcowaniem z kulturą często zupełnie inną od naszej. W wielu krajach muzułmańskich kontrowersje może wzbudzić nasz strój, a nawet zachowanie. Przed wyjazdem najlepiej dobrze zapoznać się z obyczajami panującymi w kraju docelowym. Dotyczą one również codziennych sytuacji, choćby zakupu pamiątek czy organizowania transportu na własną rękę. Arabowie mają targowanie się we krwi, dlatego na tamtejszym targu po negocjacjach możemy liczyć na zniżki sięgające nawet kilkudziesięciu procent. Należy również pamiętać, że jak wszędzie na świecie, w turystycznych rejonach niektórzy miejscowi potrafią żerować na nieświadomych przybyszach z zagranicy, proponując skandalicznie wysokie ceny za usługi. Wiele cennych informacji w tym zakresie znajdziemy na stronie MSZ i blogach podróżniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here