Jak znaleźć buty, które ochronią nasze stopy?

0
1633

Wypadki podczas pracy niestety zdarzają się dość często, zarówno w miejscu zatrudnienia, jak i w domu. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest, aby ograniczyć ich skutki. Jedną z podstawowych rzeczy, która może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami wypadku są środki ochrony osobistej. Są one na tyle ważne, że Unia Europejska sklasyfikowała je i ustanowiła dyrektywę (2016/425), która wprowadziła niezbędne standardy, aby sprzęt miał odpowiednie właściwości ochronne. Każdy produkt musi spełnić szereg wymogów i posiadać niezbędne certyfikaty, aby mógł być dopuszczony do sprzedaży. Najbardziej podczas wszelkich prac są narażone nasze stopy. Operując różnego rodzaju sprzętem jak np. wózki paletowe, wózki widłowe lub innego rodzaju rzeczy używane do transportu materiałów narażamy się na niebezpieczeństwo najechania na stopę. Równie często zdarza się, że my sami, albo ktoś inny upuści cos na nasze stopy lub nawet nadepnie. Nie mając odpowiedniego obuwia ochronnego zwiększa się także ryzyko poślizgnięcia na mokrej nawierzchni. Dlatego odpowiednie obuwie jest takie ważne.

Spełnienie wymagań to pełna ochrona

Aby mieć pewność, że nasze stopy są odpowiednio zabezpieczone, przy wyborze butów ochronnych należy sprawdzić czy posiadają certyfikat ISO 20345 lub ISO 20346. Wtedy możemy mieć pewność, że buty zostały przetestowane i zapewnią bezpieczeństwo naszym stopom. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na przeznaczenie obuwia czyli w jakich warunkach będą one używane. Na rynku jest wiele butów różnego przeznaczenia, które chronią przed czynnikami: mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi, atmosferycznymi, a także chronią przed porażeniem prądem. Mając na uwadze tak wiele czynników wprowadzono podział butów ochronnych ze względu na stopień zagrożenia, przed którymi buty ochronne powinny chronić:

obuwie bezpieczne oznaczane literą S od angielskiego „safety”- ochrania stopę łącznie z palcami dzięki podnoskom wykonanym z metalu lub komponentów. Ich wytrzymałość jest badana przy uderzeniu z energią 200J
obuwie ochronne oznaczane literą P od angielskiego „protective”- wykonane i testowane tak samo jak obuwie bezpieczne, z tą różnicą, że wytrzymałość jest badana przy uderzeniu z energią 100J.
obuwie zawodowe oznaczane literą O („occupational”)- obuwie te posiada cechy ochronne jednak nie posiada podnosków chroniących palce. Są stosowane w miejscach gdzie ochrona palców nie jest wymagana.

Producent ma prawny obowiązek aby buty ochronne były odpowiednio oznakowane. Oznakowanie musi być czytelne i trwałe i musi zawierać: rozmiar, znak firmowy, oznaczenie i kraj producenta, datę produkcji, numer spełnianej normy oraz oznaczenia właściwości modelu obuwia.

Oznaczenie właściwości obuwia zgodnie z ISO 20345

Buty robocze, które posiadają certyfikat ISO 20345 są oznaczone literą „S” po której kolejna litera lub cyfra oznacza ich cechy:

SB- buty spełniające podstawowe wymagania z podnoskiem, który wytrzymuje uderzenia do 200J i wykonane z dwoiny skórzanej lub innego wytrzymałego materiały określonego w specyfikacji
S1- buty SB z dodatkowymi właściwościami jak zamknięta pięta, podeszwa antypoślizgowa, absorpcja energii w części piętowej oraz o właściwościach elektrostatycznych
S2- buty o właściwościach S1, które dodatkowo maja wodoodporny wierzch (nie przepuszcza wody przez minimum godzinę)
S3- cechy butów S2 plus dodatkowo buty te maja urzeźbioną podeszwę i wkładkę odporną na przebicie
S4- buty z cechami obuwia S1 plus podeszwa antypoślizgowa
S5- są to buty o właściwościach jak S4 ale maja urzeźbioną podeszwę z wkładką odporną na przebicie

Oznaczenie właściwości obuwia zgodnie z ISO 20346

Obuwie ochronne, posiadające certyfikat ISO 20346 jest oznaczone literą „P” po której również następuje litera lub cyfra:

PB- podstawowe obuwie ochronne
P1- PB z zabudowana piętą, absorbcją energii w części piętowej oraz właściwościami antyelektrostatycznymi
P2- są to buty jak P1, które dodatkowo nie przepuszczają wody
P3- P2 z urzeźbioną podeszwą odporna na przebicie

Warto znać te oznaczenia oraz środowisko pracy w którym buty ochronne będą używane, aby dobrać je jak najlepiej. Należy pamiętać, że od tego zależy nasze bezpieczeństwo, więc przed zakupem trzeba określić jakie zagrożenia mogą wystąpić i stopień narażenia na nie. Również warunki pracy trzeba wziąć pod uwagę takie jak: praca siedząca czy w stałym ruchu, czy praca jest wykonywana na zewnątrz czy w budynku itd. Dzięki temu buty ochronne dostępne np. tutaj:http://butyrobocze.eu spełnią należycie swoje zadanie, a my będziemy mogli czuć się bezpiecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here