Jakie studia wybrać?

Wielu młodych ludzi, chodzi tu przede wszystkim o maturzystów, zastanawia się jaki kierunek studiów wybrać. Każdy bowiem młody człowiek chciałby skończyć takie studia, które w przyszłości dadzą dobry zawód, a tym samym dobre wynagrodzenie.

Nie jest to jednak wcale takie proste. Trudno jest przewidzieć przyszłość. Dlatego wybór kierunku studiów zawsze jest pewnego rodzaju niewiadomą. Kierunek studiów, który dziś daje bardzo dobre perspektywy pracy niekoniecznie utrzyma swój status za kilka lat. Każdy przecież zgodzi się z tym, że rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie.

Polskie uczelnie oferują bardzo wiele kierunków studiów. Z jednej strony są to kierunki humanistyczne, z drugiej strony są to także kierunki inżynierskie. To co można byłoby podpowiedzieć młodym ludziom to to, aby zawsze wybierali kierunek, który pasuje do ich predyspozycji. Trzeba bowiem wiedzieć, że w pracy zawodowej najważniejsza jest pasja. Jeśli ktoś wykonuje pracę, która jednocześnie jest jego pasją to zawsze osiągnie sukces zawodowy. Podobnie jest z samymi studiami. Jeśli wybrany przez nas kierunek studiów będzie jednocześnie naszą pasją to można być pewnym, że same studia będą czystą przyjemnością. To wszystko oczywiście bezpośrednio przeniesie się na przyszłą pracę zawodową. Jeśli studia będą dla nas pasją i bez problemu po ich ukończeniu młodzi ludzie znajdą atrakcyjną pracę.

Oczywiście są kierunki studiów, po których pracę jest znaleźć łatwiej i takie, po których jest o to trudniej. Na pewno studia inżynierskie pomagają w znalezieniu atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. Przede wszystkim dlatego, że dają one konkretny zawód. Dodatkowo są to zawody, który są obecnie bardzo atrakcyjne na rynku pracy. Nie ma się co bowiem oszukiwać. Aktualnie zdecydowanie większa część przedsiębiorstw poszukuje na rynku pracy wykwalifikowanych specjalistów. Do dają nam właśnie studia inżynierskie.

Różnego rodzaju uczelnie, zwłaszcza politechniki oferują bardzo różne kierunki o charakterze inżynierskim. To jaki kierunek zostanie wybrany przez daną osobę zależy od własnych upodobań, pasji oraz predyspozycji. Dlatego nawet kiedy mówimy o studiach inżynierskich wybór jest bardzo różny.

Wybierając studiach techniczne mogą być to na przykład studia informatyczne, studia programistyczne. Obecnie na rynku bardzo wiele przedsiębiorstw poszukuje wykwalifikowanych informatyków i programistów. Dodatkowo wspomnieć należy, iż są to zawody bardzo dobrze płatne. Wszystko wskazuje też na to, że ten trend się jeszcze długo nie zmieni. Zatem jeśli ktoś zastanawia się nad studiami inżynierskimi to właśnie dobrym wyborem mogą być studia informatyczne.

Ale studia inżynierskie dają dużo większe możliwości. To nie tylko studia informatyczne, ale także dużo więcej ciekawych kierunków. Każda młoda osoba, która ma w sobie predyspozycje do podjęcia właśnie takich studiów powinna dokładnie przeanalizować ofertę wielu uczelni w Polsce. Wszystko po to, aby dokładnie zapoznać się z możliwościami jakie przed takim młodym człowiekiem stoją. To będzie najlepsze rozwiązanie do tego, aby podjąć jak najlepszą decyzję co do tego jaki kierunek wybrać, co bezpośrednio przełoży się w przyszłości na zdobycie bardzo dobrej pracy.

Oczywiście nie oznacza to, że studia humanistyczne są gorsze. Tak wcale nie jest. Wszystko bowiem zależy od naszych zainteresowań i predyspozycji. O tym już wspomniano wcześniej. Bardzo wielu młodych ludzi po studiach humanistycznych rozpoczyna bardzo dobrą pracę i co ważne bardzo dobrze płatną. Jest tak zwłaszcza wtedy kiedy studia te oraz późniejsza praca związana jest z naszą pasją.

Trzeba także brać pod uwagę, że rynek pracy dynamicznie się zmienia, Zawód który dziś jest atrakcyjny za parę lat można nagle stać się zawodem marginalnym. To także należy zawsze brać pod uwagę. Dlatego zawsze cenione będzie także pewnego rodzaju wykształcenie ogólne. Dzięki temu zawsze łatwiej będzie nam dostosować się do zachodzących zmian na rynku pracy. Dlatego najlepiej jest połączyć oba elementy. Z jednej strony należałby posiadać konkretną specjalizację, być profesjonalistą w danej dziedzinie, ale z drugiej strony posiadać także wiedzę ogólną, która pomoże nam odnaleźć się w zachodzących zmianach.

Prawdziwą szkołą jest jednak sama praca. To tu napieramy najważniejszych doświadczeń. Nie ważne jakie byśmy studia skończyli to zawsze naszą wiedzę i umiejętności zweryfikuje praca zawodowa. To bardzo ważne i zawsze należy pamiętać o tym kiedy podejmujemy studia. Samo skończenie studiów jeszcze niczego nam nie gwarantuje, zwłaszcza na rynku pracy. Zawsze należy być gotowym na wszelkie zmiany, w tym na zmiany na rynku pracy. Dotyczy to każdego, niezależnie od tego czy ktoś ukończył studia humanistyczne czy inżynierskie.

O tym wszystkim zawsze należy pamiętać. Zarówno w czasie kiedy podejmuje się decyzję o podjęciu takiego, a nie innego kierunku studiów, jak i podczas samych studiów, a także i po ich ukończeniu. Zawsze, niezależnie od tego jaki kierunek studiów się wybierze i ukończyć, to należy być otwartym na wszelkie zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here