Jak wyglądają emerytury w Polsce?

Wszyscy boimy się tego czasu, w którym przestaniemy pracować i staniemy się niemalże zależni od innych ludzi mieszkających w naszym kraju. Nie będziemy już w stanie na siebie normalnie zarabiać, dlatego zaczniemy utrzymywać się wyłącznie ze swojej emerytury. A sami możemy dostrzec już teraz, że te świadczenia nie należą niestety do najwyższych. Emerytury potrafią być tak niskie, że trudno jest jakkolwiek za nie wyżyć – utrzymać swoje mieszkanie, opłacić comiesięczne rachunki za media i jeszcze pozostawić sobie coś na jedzenie czy lekarstwa, których w starszym wieku na pewno będziemy potrzebować. Nie ma tu co liczyć na jakieś większe przyjemności, o ile wcześniej nie odłożymy sobie na nie pieniędzy. Jeśli już teraz nie zadbamy o swoją przyszłość i nie zdołamy jej zabezpieczyć, nasza późniejsza emerytura netto najprawdopodobniej nie będzie nas satysfakcjonować i nie zdoła zaspokoić wszystkich naszych naturalnych potrzeb. A nie chodzi tu już nawet o jakieś specjalne wymagania – w starszym wieku raczej nie będziemy chcieli zbyt często wyjeżdżać, ale mimo wszystko wolelibyśmy utrzymać jakość swojego życia na w miarę wysokim, a przynajmniej średnim poziomie. Czy nasza emerytura nam na to pozwoli? Tego się zaraz dowiemy. Na czekającą nas przyszłość musimy być bowiem odpowiednio przygotowani. W przeciwnym wypadku może nas ona poważnie zaszkodzić – i to niekoniecznie w sposób pozytywny, a raczej w ten negatywny.

Powinniśmy sobie przeanalizować wysokość przeciętnych emerytur przyznawanych w przeciągu ostatnich kilku lat. Są one oczywiście zmienne i takie informacje nie pozwolą nam wysnuć jakichś bardziej konkretnych i rzeczywistych wniosków. Wszystko może się przecież zmienić. Może się zdarzyć tak, że nasze emerytury, które zaczniemy otrzymywać dopiero za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, będą dużo wyższe od tych pobieranych w czasach dzisiejszych. A może być odwrotnie i okażą się one znacznie niższe, przez co jakość naszego życia drastycznie spadnie. Jak to więc wszystko wyglądało na przestrzeni ostatnich lat? W roku 2016 standardowa wartość polskiej przeciętnej emerytury wynosiła niewiele ponad dwa tysiące złotych brutto. Na rękę emeryci otrzymywali więc mniej więcej 1700 złotych, czyli coś w okolicach naszej najniższej krajowej. Oczywiście nie brakło tutaj i takich przypadków, w których te emerytury były znacznie niższe. Niektórzy emeryci musieli radzić sobie z przeżyciem za zaledwie 1500 złotych netto. A jest to tak niewielka suma, że nawet osoba, która potrafi dobrze zarządzać domowym budżetem, nie jest w stanie zaspokoić za nią swoich podstawowych i niewielkich potrzeb.

Emerytów w naszym kraju przybywa. Nasze polskie społeczeństwo zaczyna się starzeć i jesteśmy w stanie dostrzec to gołym okiem. Na świat przychodzi coraz mniejsza ilość dzieci. Sami być może zrezygnowaliśmy z powiększenia swojej rodziny na rzecz skupienia się na karierze zawodowej i zapewnienia sobie lepszego bytu. Nawet jeśli kontynuujemy te tradycje, przeważnie decydujemy się na jedno, maksymalnie dwójkę dzieci, podczas gdy dawniej taka „trójka” była absolutną normą i niemalże życiowym celem dorosłych ludzi było zakładanie dużych rodzin. Nikt oczywiście nas do tego nie może zmusić, jednakże to właśnie przez nasze postępowanie może zdarzyć się tak, że w przyszłości te emerytury będą jeszcze niższe. Ktoś musi przecież na nie zarabiać. Wypłacane są one z podatków, które sami teraz płacimy. A jeśli nasze „młode” społeczeństwo ulegnie pomniejszeniu, do urzędów skarbowych będzie napływać coraz mniejsza ilość pieniędzy, z których opłacane są nasze emerytury. Powinniśmy się nad tym poważnie zastanowić. Pomyśleć o tym, co sami możemy zrobić dla dobra całego polskiego społeczeństwa i dla naszej lepszej przyszłości.

Niemalże żadna emerytura netto nie wyda nam się atrakcyjna, ale mimo wszystko, jak niemalże w każdym innym przypadku, mężczyźni w starszym wieku znajdują się w lepszej pozycji od kobiet. To oni otrzymują bowiem znacznie wyższe emerytury i dowodów na potwierdzenie tej tezy nie trzeba daleko szukać. Przyznawane im świadczenia bywają wyższe nawet o kilkaset złotych netto. Z czego to wynika? Oczywiście z ich ogólnie wyższych zarobków. Nawet w dzisiejszych czasach, kiedy to zagorzałe feministki zaciekle walczą o równość praw dla przedstawicieli obu płci, wciąż dochodzi do sytuacji, w których mężczyzna zarabia nawet dwukrotnie więcej od kobiety pracującej na dokładnie tym samym stanowisku. Oczywiście z tym powinniśmy walczyć. Musimy traktować się tak samo, a wysokość pensji ustalać w zależności od kwalifikacji i doświadczenia pracownika – a nie w stosunku do jego płci. Każdy człowiek powinien móc zarabiać takie same pieniądze. To, czy jest kobietą czy mężczyzną, nie powinno mieć tutaj żadnego znaczenia.

Jeżeli więc przeraża nas to, ile może wynieść w przyszłości nasza emerytura netto, postarajmy się już teraz zadbać o swoje życie w starszym wieku. Załóżmy swoje konto oszczędnościowe i co miesiąc wpłacajmy na nie określoną sumkę. To ona może okazać się naszym ratunkiem w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here