Już niedługo będziesz musiał rozpocząć swoje prawdziwe dorosłe życie. Przestaniesz trzymać się spódnicy swojej matki, opuścisz rodzinny dom i przeprowadzisz się do zupełnie innego miasta, by przejąć pełną kontrolę nad swoim losem i czekającą się przyszłością. Niby nie jesteś w stanie na wszystkie ewentualności dobrze się przygotować, bo życie bywa bardzo zaskakujące i na pewno wiele razy się o tym przekonasz, ale jednak możesz mieć spory wpływ chociażby na tą jego część związaną z samą pracą. To ty tutaj wybierasz. Nie musisz nikogo słuchać i radzić się rodziców, znajomych bądź obcych ludzi w Internecie. Nawet nie powinieneś tego robić, bo w taki sposób zaburzasz swoją subiektywną ocenę i ostatecznie nie wiesz już, czy naprawdę chcesz zostać lekarzem, czy może jednak do tego zawodu przekonała cię twoja matka lub ciotka. Sam zastanów się więc nad swoją przyszłością i nikogo nie proś tutaj o pomoc. Pomyśl, jaki wybrać zawód, by później nie musieć męczyć się w swojej pracy, ale jednocześnie brać udział w ciekawych projektach, móc stale podnosić swoje kwalifikacje i coraz więcej zarabiać. Praca powinna dawać ci satysfakcję, ale jednocześnie nie może być dla ciebie zbyt męcząca. Jeżeli bowiem przyszłoby ci wykonywać coś takiego przez dłuższy czas, na pewno szybko byś się do tego zniechęcił i ostatecznie i tak zdecydowałbyś się przebranżowić.
W kilku prostych krokach, odpowiadając sobie na parę pytań, dowiesz się, jaki zawód rzeczywiście do ciebie pasuje. Na samym początku postaraj się doprecyzować swoje umiejętności. Zazwyczaj ludzi dzieli się na dwie grupy pod tym względem – humanistów oraz umysły ścisłe. Do którego z tych gron bardziej pasujesz? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, skup się na swojej dotychczasowej edukacji i pomyśl po prostu, na które lekcje w szkole chodziłeś z największą przyjemnością. Których z nich obawiałeś się najmniej, bo nawet jeśli nie byłeś do nich dobrze przygotowany, potrafiłeś sobie poradzić ze spontaniczną kartkówką lub zwykłym odpytywaniem. Pamiętaj też, że to, że nie znosisz matematyki, nie oznacza od razu, że możesz się nazwać humanistą. Miano to przypisuje się do osób niemających żadnych trudności z czytaniem, pisaniem i wypowiadaniem się na różne tematy. Czy ty też do nich należysz? Zdecyduj sam.
Jeżeli udało ci się już doprecyzować swoje umiejętności i mniej więcej określić, w jakim kierunku powinieneś się udać, nadszedł czas na ustalenie odpowiedniego dla ciebie charakteru samej pracy. Niezależnie od tego, z jaką dziedziną ją powiążesz, w firmie będziesz mógł objąć przeróżne stanowiska. Niektóre z nich będą od ciebie wymagać niemalże ciągłego kontaktu z innymi ludźmi. Pracując w zawodach związanych ze szkolnictwem, medycyną czy opieką nad innymi ludźmi, musisz każdego dnia nastawiać się na komunikację z obcymi osobami. Jeżeli więc już teraz na samą myśl o tym wpadasz w panikę i ogarnia cię przerażenie, najprawdopodobniej jesteś po prostu introwertykiem, który staje się znacznie bardziej wydajny i efektywny, gdy może działać na własny rachunek. Tak właśnie pracuje większość informatyków oraz specjalistów zajmujących się komputerami. Być może to tego rodzaju zawodu okażą się dla ciebie najlepsze – w nich na pewno nie będziesz musiał zbyt często kontaktować się z innymi ludźmi.
Jaki wybrać zawód, by się w nim nie męczyć? Pomyśl również o tym, jaki tryb życia najbardziej ci odpowiada. Jeżeli bowiem należysz do grona takich osób, które czują się dobrze, gdy cały czas coś robią, zamykając się w ciasnym i ponurym biurze szybko dopadnie cię uczucie niespełnienia. W takim wypadku powinieneś znaleźć dla siebie pracę, która bez przerwy dostarczy ci nowych wrażeń i wyzwań. Pozwoli na bezustanne zmienianie otoczenia i zapewni ci ciągły ruch, który wpływa na ciebie bardzo pozytywnie. A jeśli na co dzień żyjesz wręcz przeciwnie, bo całymi dniami potrafisz przesiadywać przed komputerem lub leżeć i czytać książki, powinieneś poszukać takiej pracy, która nie będzie w tobie wymuszać dodatkowej aktywności fizycznej. Być może to ta biurowa okaże się więc idealna. Niektórym odpowiada bowiem praca w stałych i spokojnych warunkach – daje im poczucie bezpieczeństwa, jakiego w życiu nieraz nam brakuje.
Za największy minus pracy na pełen etat niektórzy uznają jej sztywne warunki czasowe. W większości firm każdy dzień pracy wygląda dokładnie tak samo. Musisz wybrać się do nich na godzinę ósmą rano, odbębnić te swoje osiem godzin pracy, by wyjść do domu dopiero późnym popołudniem. A co, jeżeli twoja koncentracja w takich godzinach jest najniższa, a rozbudza się dopiero wieczorem lub w późniejszych porach po południu? W takim wypadku powinieneś szukać pracy, która nie będzie wymagać od ciebie działania w konkretnych etapach dnia. Możesz nawet zostać wolnym strzelcem i samodzielnie planować każdy swój dzień. Wykonując taki zawód, masz prawo rozpocząć swoje działania nawet o szóstej rano bądź dziewiątej wieczorem. Sam decydujesz, kiedy chcesz pracować i dzięki temu bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje życie.