Czy warto pracować w IT?

Szukanie godnej pracy jest istotne dla wszystkich ludzi. Wielu z nas szuka etatu, na którym mogłoby robić coś, co da poczucie spełnienia, a zarazem sprawi, że portfele staną się grubsze i szczęśliwsze. Oczywiście nie zawsze tak jest i często mamy prace, które nie spełniają naszych wymagań. Czasami jest tak tylko na jakiś czas. Różnie bywa.

By lepiej zarabiać i dostać odpowiednią pracę, uczymy się i kończymy odpowiednie szkoły, które mają dać nam szansę na godne życie w przyszłości. Bywa tak, że to, czego uczyliśmy się w szkole, nagle okazuje się nieprzydatne. Czasami ludzie uczą się pod kątem jakiegoś zawodu, który nagle po ukończeniu szkoły okazuje się zajęciem nam nieodpowiadającym. Może tak być z różnych powodów. Nagle może się okazać, że przestano potrzebować ludzi w danym zawodzie lub że zarobki uległy znacznemu pogorszeniu na przestrzeni lat i nie jest to już dla nas dalej atrakcyjnym zajęciem. Inni, kiedy zaczną pracować w danym zawodzie, uświadomią sobie, że nie jest to coś, co sprawia im przyjemność. Mało tego o ile to, że coś nie sprawia nam przyjemność, nie jest jakieś tragiczne tak, jeśli dana osoba nagle zda sobie sprawę z tego, że nienawidzi danego zawodu, to już może nie być to takie pozytywne.

Bywa, że w takich przypadkach szukamy pracy w innej dziedzinie. Obecnie bardzo popularne jest IT, to tutaj jest ciągły rozwój i zapotrzebowanie na specjalistów. Także zarobki są bardzo godne. Często dlatego, iż specjaliści w IT pracują w Polsce, ale zarobki mają zagraniczne, gdyż często mogą znaleźć zlecenia z innych krajów. Ogólnie opłaca się inwestować w naukę, aby później dostać pracę w IT. Jest to branża, która ciągle się rozwija i dlatego raczej można być pewnym, że w przyszłości dalej będzie dla nas praca za godziwe pieniądze. Co więcej, ta gałąź jest tak szeroka, że można znaleźć dla siebie odpowiedni zawód, gdyż jest ich tam całkiem sporo. Zresztą ciągle wchodzą jakieś nowe technologie i dzięki temu pojawiają się także nowe stanowiska, na których można zarobić dobre pieniądze.

IT się rozwija i jeśli chcemy pracować w tej branży, to także my musimy się rozwijać. Przykładowo, jeśli chcemy pracować jako programista, to musimy się ciągle uczyć nowych języków programowania, możliwości czy musimy ciągle dostosowywać się do zmian panujących na rynku. Jest to idealna praca dla ludzi, którzy są ambitni i lubią się rozwijać. Jednak raczej słabiej będą mieli ci, którzy chcą raz czegoś się nauczyć i do końca życia to robić bez dalszego dokształcania się. W takim przypadku praca w IT może nie być odpowiednia dla takiej osoby. Oczywiście są też proste stanowiska tutaj, gdzie nie trzeba ciągłego kształcenia. Zawsze można przecież pracować na przykład z ludźmi na recepcji. Wszystko zależy od nas. Tak czy inaczej, faktem jest, że branża IT w Polsce bardzo prężnie się rozwija i jest w niej spore zapotrzebowanie na pracowników – głównie tych wykwalifikowanych.

Oferty pracy IT są na tyle ciekawe, że przyciągają ludzi, którzy nie mają za wiele wspólnego z tą branżą. Dlaczego tak jest? Z pewnością bardzo wysokie, wręcz legendarne zarobki się do tego przyczyniają. Często można się spotkać z opinią, że jeśli chce się w naszym kraju dobrze i łatwo zarabiać to trzeba iść do IT. Oczywiście jest to przekonanie nie do końca trafne. Wszak zarobki tutaj są bardzo dobre, ale dla specjalistów i ludzi z doświadczeniem – zresztą takie osoby wszędzie będą dobrze zarabiały i to nie tylko w IT. Natomiast to, że praca jest prosta i łatwa jest zwykle bzdurą, gdyż wszystko zależy od danego stanowiska i trudno tutaj o jakiekolwiek generalizacje na ten temat.

Tak czy inaczej, wielu ludzi i to nie tylko młodych postanawia nagle pożegnać się ze swoją obecną pracą, by przebranżowić się do pracy w IT. Oczywiście największą zachętą do takiego działania są oferty pracy IT, gdzie można zobaczyć znaczne wynagrodzenia nawet dla osób początkujących. Aczkolwiek tutaj osoba początkująca nie oznacza kogoś bez żadnego doświadczenia i wiedzy. Raczej bardzo trudno jest dostać pracę w IT bez żadnych umiejętności. Bardzo często już na najniższe stanowiska trzeba będzie popisać się znacznymi umiejętnościami. Co więcej, obecnie jest moda na szukanie pracy w IT więc możliwe, że na nasze stanowisko będzie się ubiegało mnóstwo innych osób. Więc dostanie pracy, może nie być wcale takie łatwe! Także nagłe rzucanie swojego starego etatu po to, aby zostać np. programistą, może nie być najlepszym pomysłem, gdyż możliwe, że tak łatwo i szybko nie dostaniemy się do nowej pracy.

Jednak jeśli dobrze zaplanujemy naszą drogę do nowej pracy to możliwe, że wszystko się nam uda. Aczkolwiek przebranżowienie się wymaga nauki na własną rękę wielu umiejętności po to, aby dostać się na dane stanowisko, gdzie innych chętnych jest wielu. Możemy uczyć się samodzielnie z materiałów dostępnych w sieci, możemy także zainwestować (niemałe) pieniądze w szkolenia i kursy, dzięki którym będziemy bardziej atrakcyjni jako pracownicy dla potencjalnego, przyszłego pracodawcy. Jeśli bardzo będziemy mocno chcieli zacząć pracę w IT, to z pewnością się nam to uda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here