Co zrobić, gdy nie mamy pieniędzy?

Jak poradzić sobie, gdy nie mamy zupełnie pieniędzy, a nad naszą głową wisi obowiązek opłacania comiesięcznych rachunków?

Pierwszą myślą jest zaciągniecie pożyczki w banku i niestety większość Polaków to robi w takiej sytuacji. Z uwagi na to, że oprocentowanie kredytów bankowych w tym kraju jest skrajnie wysokie w porównaniu z zarobkami, doprowadza to do znacznego obniżenia poziomu życia na lata.
Osoba, która ma co najmniej półroczną przerwę w zarobkowaniu, która zaciąga kredyty, często zawiązuje sobie sznur na szyję na kilka najbliższych lat. Najtrudniej mają ci, którzy nie mogą w sytuacji bezrobocia zaciągnąć kredytu w banku. Wówczas kierują swoje kroki do chwilówek. Firm udzielających wysokie pożyczki pozabankowe na zachodzie praktycznie nie ma. Swoje eldorado natomiast odnotowują w Polsce. Przed świętami szumnie reklamują się w telewizji. Taki specyficzny rynek panuje w Polsce. Ludzie nie mają pieniędzy, ale chcą żyć jak na Zachodzie. Jeśli finansowanie normalnego życia odbywa się w firmie parabankowej, wówczas jest to znak, że obywatele są po prostu biedni.

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd zagraniczny w sytuacji, gdy dochodzą do wniosku: „natychmiast potrzebuję pieniędzy”. Jednak, aby wyjechać za granicę, trzeba mieć swój kapitał. Trzeba mieć pieniądze na bilet, nie można być obciążonym permanentnie komornikiem, bo wówczas zajmie on nam konta i polskie i zagraniczne. Trzeba mieć też pieniądze na pierwszy miesiąc przeżycia poza granicami kraju. Jeśli wyjeżdżamy do krajów skandynawskich, potrzebujemy szczególnie dużo pieniędzy na start. W wielu krajach na Zachodzie Europy trzeba liczyć się z koniecznością wpłacenia około 3-krotności miesięcznego czynszu, aby wynająć sobie lokum.

Wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z agencji pośredniczących w załatwianiu pracy. Polskie agencje pracy, które wysyłają pracowników z Polski do pracy za granicę zwykle pobierają około jedną piątą wynagrodzenia osiąganego przez pracownika. Dlatego najlepiej jest szukać pracy na własną rękę. Jeśli jednak nie znamy języka i nie mamy żadnych znajomości, wówczas konieczne jest korzystanie na start z agencji. Przebywając za granicą trzeba jednak szybko dążyć do tego, aby poznać język i spróbować poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie.

Jak zdobyć pieniądze na wyjazd? Osoby, które mają dużo samozaparcia idą do firmy parabankowej, zaciągają chwilówkę i spłacają ją z pierwszej wypłaty. Jednak takim zachowaniem odznacza się niewielka grupa wyjeżdżających za pracą za granicę w ostatniej chwili. Większość osób jest już wystarczająco zadłużona u znajomych i z pierwszej wypłaty kupuje najważniejsze rzeczy potrzebne do życia na miejscu. Jest to odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wielu Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę ma duże długi. Pożyczki parabankowe są wysoko oprocentowane,a gdy zwlekamy ze spłacaniem długów, te powiększają się w astronomicznym tempie.

Z uwagi na to, że w wielu krajach Europy Zachodniej koszty życia są wysokie, zadłużeni Polacy odbijają się od swojej złej sytuacji dopiero po kilku miesiącach życia tam. Jednocześnie, są to miesiąc zmarnowane jedynie na pracę, w oderwaniu od znajomych i rodziny w Polsce. Zadłużenie to nie tylko problem natury finansowej. Często wieloletnie ciągnące się sprawy wokół narastających i wiecznie niespłacanych długów rujnują życie psychiczne i fizyczne nie tylko dłużników, ale i ich rodzin. Młodzi ludzie opóźniają wejście w dorosłość ze względu na długi.

Jak unikać zadłużenia?
Co robić, aby zapobiegać takim sytuacjom? Warto przede wszystkim myśleć perspektywicznie w czasach, gdy osiągamy stałe dochody i gdy żyjemy na względnie zrównoważonym poziomie. Należy odkładać pewną sumę pieniędzy każdego miesiąca i założyć niekorzystania z niej aż do momentu, kiedy będzie naprawdę źle. Poza tym, warto mieć rodzinę, od której można pożyczyć pieniądze w ostateczności. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zaciąganie kolejnych chwilówek.

Pożyczki od osób prywatnych
Skąd wziąć pieniądze, gdy bank odmówi nam pożyczki? Poza wspomnianymi i niepolecanymi firmami udzielającymi pożyczek od ręki, bez żadnych zaświadczeń o dochodach, warto mieć możliwość zaciągnięcia długu u prywatnych osób. Wybierając osobę, która udzieli nam prywatnie pożyczki należy być jednak bardzo ostrożnym. Czasami można bowiem nadziać się na człowieka ze światka przestępczego, który w sytuacji, gdy będziemy mieć problem z oddawaniem zadłużenia może sięgnąć nie po papierowe monity, a po przemoc.

Portale pośredniczące w udzielaniu pożyczek
W internecie istnieją portale, które pośredniczą miedzy osobami udzielającymi pożyczek, a osobami, które te pożyczki chcą zaciągnąć. Portal wówczas pobiera prowizję w zamian za opracowanie całej transakcji zgodnie z prawem. Dodatkowo, korzystając z prywatnych pożyczek na takim portalu mamy możliwość osiągnięcia pożyczki od osoby prywatnej we w miarę bezpiecznych warunkach. Często nawet nie wiemy, kim jest osoba pożyczająca nam pieniędzy. Niespłacenie pożyczki zaciągniętej przez taki portal skutkuje oczywiście egzekucją komorniczą w ostateczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here