Zasiłek wychowawczy - ile wynosi i jak go uzyskać?

Gdy musimy, a częściowo nawet chcemy, przejść na urlop wychowawczy, aby zająć się naszym nowym członkiem rodziny i spędzić z nim te najważniejsze tygodnie jego życia, martwi nas tylko jedna rzecz – pieniądze. Jesteśmy w stanie z nich totalnie zrezygnować, aby tylko móc podziwiać pierwsze ruchy nasze maluszka i przyglądać się jego powolnemu rozwojowi, jednakże bez odpowiedniego budżetu nawet takiemu dziecku nie zapewnimy tego, czego on rzeczywiście potrzebuje. A utrzymanie małej istotki nie jest prostą sprawą. Rośnie ona tak szybko, że niemalże co tydzień musimy zmieniać totalnie całą jej garderobę, a oprócz tego inwestować w kolejne łóżeczka, foteliki i wózki, następnie pozyskując jeszcze edukacyjne zabawki i produkty żywnościowe – koniecznie te zdrowe i naturalne, czyli zdecydowanie najdroższe. Urlop wychowawczy zasiłek mógłby odrobinę podreperować nasz domowy budżet i dostarczyć nam takich pieniędzy, jakich teraz może nam brakować. Kiedy jednak możemy na niego liczyć i w jakich sytuacjach mamy prawo się o niego ubiegać? Jakie warunku powinniśmy spełnić, jeżeli mamy zamiar sięgnąć po zasiłek wychowawczy?

Teoretycznie gdy udajemy się na taki urlop wychowawczy, powinniśmy mieć świadomość tego, że nie jest on płatny. Przebywając na takim urlopie, nie otrzymujemy więc od swojego szefa czy pracodawcy ani normalnej pensji, ani nawet minimalnej jej części. Musimy radzić sobie sami. Z urlopu wychowawczego możemy bowiem zrezygnować, dlatego to na nasze barki spada obowiązek zapewnienia sobie w jego trakcie odpowiedniego źródła dochodów. Teoretycznie przez ten okres, w którym my będziemy zajmować się dzieckiem, nasz partner cały czas może pracować i zarabiać na utrzymanie rodziny. Zazwyczaj jednak taka jedna pensja, zwłaszcza jeśli jest zbliżona do najniższej krajowej, nie pozwala na zapewnienie godnego bytu trzy, a tym bardziej czteroosobowej grupki osób. Raczej za nią nie wyżyjemy, a nawet jeśli nam się to uda, będziemy musieli na każdym kroku oszczędzać, co mocno nas sfrustruje. Istnieje jednak inne wyjście z tej trudnej finansowej sytuacji. Jeżeli czujemy, że za pensję naszego partnera nie uda nam się godnie i normalnie przeżyć, poznajmy warunki związane z przyznawaniem zasiłków wychowawczych. Nazywa się nimi dodatki otrzymywane do samego zasiłku rodzinnego. Jeżeli tylko nasza sytuacja finansowa aktualnie jest naprawdę kiepska, o coś takiego spokojnie możemy się postarać – chowając swoją dumę do kieszeni i decydując się na skorzystanie z tej wspaniałej pomocy.

Czy jednak będąc na takim urlopie w celu opiekowania się dzieckiem, zawsze możemy skorzystać z dodatkowego zasiłku? Czy przysługuje on każdemu, czy jednak tylko nieliczni mogą go uzyskać? Oczywiście warunki dotyczące przyznawania świadczeń określane są przez nasze polskie prawo. To ono mówi o tym, że zasiłki wychowawcze dedykowane są tylko i wyłącznie tym rodzinom, w których przeciętny zarobek na jedną osobę wynosi mniej lub równa się kwocie 674 złotych. Inne zasady zaczynają nas obowiązywać w momencie, gdy nasze dziecko cierpi na jakiś rodzaj niepełnosprawności. W takim przypadku, gdybyśmy chcieli starać się o dodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad maluchem, dochód na jednego członka rodziny nie mógłby przekroczyć wartości 764 złotych. Dodatkowe pieniądze z tytułu opieki nad dzieckiem możemy natomiast uzyskać tylko wtedy, gdy rzeczywiście znajdujemy się na urlopie wychowawczym, czyli swój wolny czas przeznaczamy na zajmowanie się maluchem. Nie ma również takiej możliwości, by zasiłek wychowawczy został przyznany jednocześnie dwójce rodziców. Nawet jeśli razem ze swoim partnerem zdecydujemy się wybrać na taki urlop wychowawczy, w żadnym stopniu nam się to nie opłaci – wysokość zasiłku pozostanie bowiem taka sama jak w przypadku sytuacji, gdyby to jeden rodzic udał się na urlop.

A ile wynosi urlop wychowawczy zasiłek? Na jakie pieniądze możemy liczyć, jeżeli uda nam się go już zdobyć i zaczniemy go regularnie pobierać? Przepisy tutaj są na szczęście jasne i doprecyzowane. Za każdym razem wartość zasiłku wychowawczego równa jest czterystu złotym. Nie dostaniemy więc ani mniej, ani więcej. Każdego miesiąca taką kwotą zostanie uzupełniony nasz standardowy zasiłek rodzinny – otrzymamy po prostu większy przelew na konto. To, przez jaki czas możemy korzystać z dodatkowego zasiłku wychowawczego, zależy przede wszystkim od wielkości naszej rodziny. Jeżeli bowiem zajmujemy się wyłącznie jednym dzieckiem, mamy prawo do pobierania zasiłku przez dwa całe lata. W przypadku opiekowania się wieloraczkami bądź dwojaczkami okres ten zostaje zwiększony do pełnych trzydziestu sześciu miesięcy. Najdłużej będziemy pobierać taki zasiłek w momencie, gdy przejmiemy opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym. W takim przypadku wolno jest nam pobierać pieniądze przez siedemdziesiąt dwa miesiące.

Oczywiście gdyby to wszystko wyglądało tak pięknie, dziś wszystkie rodziny korzystałyby z zasiłków wychowawczych. Istnieje jeszcze kilka innych wymogów, które musimy spełnić, by je uzyskać – poszukajmy ich w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here