Studia podyplomowe - co to takiego i czy warto się na nie wybrać?

Można by było powiedzieć, że swoją edukację zakończyłeś już jakiś czas temu. Tuż po zdaniu wszystkich egzaminów maturalnych zapisałeś się na wymarzone studia i miałeś to szczęście, że udało ci się przejść przez nie pomyślnie, a teraz jesteś dumnym posiadaczem swojego pierwszego dyplomu. Masz jednak wrażenie, że nawet on nie obchodzi za bardzo twoich potencjalnych pracodawców. Umieściłeś w CV informację na temat swojego wyższego wykształcenia, a mimo tego dalej nie udało ci się dostać dobrej i spełniającej twoje oczekiwania pracy, choć szukasz jej od ładnych kilku miesięcy. Teoretycznie mógłbyś zgodzić się na jedną z tych mniej atrakcyjnych propozycji, ale nie chcesz przecież wylądować w kiepskiej firmie, która kompletnie nie sprostałaby twoim wymaganiom finansowym i w której nie miałbyś nawet szans na uzyskanie awansu. Pomyśl więc, czy przypadkiem nie powinieneś mimo wszystko nabrać dodatkowych umiejętności i podwyższyć swoich kwalifikacji – robiąc to chociażby na studiach podyplomowych. Co to są studia podyplomowe i czy ty sam powinieneś z nich skorzystać? Zaraz tego wszystkiego się dowiesz i rozwiejesz nurtujące się wątpliwości.

Nawet po ukończeniu niesamowitego i cennego kierunku studiów, na który zapisałeś się do jednej z najlepszych polskich uczelni, nie masz gwarancji zdobycia wymarzonej posady. Możesz się o nią starać, ale im dłużej będziesz to robić, tym szybciej zacznie spadać twoja motywacja i siła do walki o lepsze jutro. Koniec końców pogodzisz się z myślą, że stanowiska kierownicze po prostu nie są dla ciebie – przystaniesz na pierwszą lepszą ofertę i wpadniesz w sidła gigantycznych firm, które tak szybko nie pozwolą ci opuścić swoich progów. Zamiast decydować się na coś, do czego nawet teraz nie jesteś przekonany, powinieneś skorzystać ze sposobów na podniesienie swoich kwalifikacji. Jednym z tych najlepszych będzie wybranie się na studia podyplomowe. Niby zakończyłeś już swoją główną edukację, ale przecież zawsze możesz ją kontynuować i poszerzać własne horyzonty. A jeśli zostałeś teraz odciągnięty od finansów swoich rodziców i sam musisz się jakoś utrzymać, zdobądź pierwszą lepszą pracę, a jednocześnie ucz się podczas weekendów. Studia podyplomowe przeważnie przyjmują właśnie taką formę. Możesz się więc na nich kształcić wtedy, gdy zwykle odpoczywasz czy spotykasz się z przyjaciółmi, by jeszcze lepiej gospodarować swoim wolnym czasem i wykorzystywać go na sto procent.

W obecnych czasach, kiedy to znalezienie dobrze płatnej i nieprzesadnie wymagającej pracy nieraz graniczy z cudem, każda dodatkowa umiejętność jest na wagę złota. Doceń więc to, że możesz dalej się kształcić. Sprawdź sam już teraz, co to są studia podyplomowe i co możesz zyskać, gdy zdecyduje się na nie zapisać i pomyślnie je ukończysz. A zyskasz naprawdę wiele i tak naprawdę nikt nie musi cię do tego przekonywać. Sam przecież widzisz, jak szybko gna nasz dzisiejszy świat. Ludzie, którzy nie nadążają za zachodzącymi w nim zmianami, pozostają w tyle i muszą zmagać się z ciągłymi ograniczeniami. Niejednokrotnie wynikają one właśnie z powodów związanych z samymi pieniędzmi. Jeśli nie będziesz dobrze zarabiać, twoje życie stanie się mocno ograniczone – zwłaszcza teraz, gdy ceny produktów bezustannie są zawyżane, a już za tygodniowe wakacje nad morzem trzeba zapłacić przynajmniej ten tysiąc złotych. Brak gotówki nie powinien być powodem twojej niskiej jakości życia. Jeżeli chcesz zatem mu przeciwdziałać, zrób wszystko, by pozwolić sobie na zarabianie godnej i porządnej pensji – dodatkowe wykształcenie na pewno ci w tym pomoże.

Studia podyplomowe różnią się znacząco od tych dziennych czy nawet zaocznych. Przede wszystkim chodzi tu o to, że przeznaczasz na nie znacznie mniej czasu. Możesz bardzo szybko się dokształcić, uzyskując kolejny papierek na potwierdzenie twoich nowych kwalifikacji w przeciągu zaledwie dwóch lat. Nawet jeśli wydaje ci się to długim okresem, nim się obejrzysz, on już upłynie, a ty będziesz mógł wpisać dodatkową umiejętność do swojego życiorysu. Im atrakcyjniejszy on się stanie, tym lepiej poradzisz sobie w swoim dorosłym życiu. Nawet jeśli okaże się, że w swoim pierwszym zawodzie nie znajdziesz dla siebie posady, wykorzystasz drugie studia podyplomowe i poszukasz pracy związanych właśnie z tym, czego się na nich nauczyłeś. Nie będziesz ograniczony wyłącznie do jednej gałęzi nauki. Zawsze, gdy tylko postanowisz ją zmienić, zdołasz to zrobić i to w mgnieniu oka, nastawiając się na kolejne wyzwania, które zmotywują cię tylko do dalszego działania.

Dzięki takim studiom podyplomowym możesz również uzupełnić zdobytą już wiedzę. Jeżeli więc czujesz, że mimo iż zdobyłeś już wyższe wykształcenie, dalej nie masz co rywalizować z innymi absolwentami popularniejszych i słynniejszych uczelni, zanim zaczniesz starać się o swoją pierwszą pracę, zapisz się jeszcze na studia podyplomowe. Tak naprawdę można je dostosować do każdego kierunku. Niezależnie więc od tego, co wcześniej studiowałeś, jesteś w stanie rozszerzyć swoją wiedzę i zdobyć zupełnie nowe umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here