Studia lotnicze - dla kogo?

Zawsze fascynowały Cię lotniska i startujące samoloty? Chciałeś zapanować nad wielką maszyną i unieść się w powietrze? Marzyłeś o tym, żeby zostać zawodowym pilotem? Nic prostszego, możesz zadecydować o swojej ścieżce kariery, spełnić najskrytsze marzenia i zostać zawodowym pilotem. Wystarczy, że wybierzesz się na renomowane studia lotnicze, oferowane przez elitarne jednostki wyszkalające nowych adeptów latania. Warto dodać, że jest to dość nowy kierunek studiów, który w Polsce powstał dopiero w 2005 roku. Bardzo prężnie się on jednak rozwija i w tym momencie możemy rozpocząć studia lotnicze na Politechnikach, między innymi w Dęblinie, Rzeszowie, Warszawie, Gdyni, czy Olsztynie. Należy jednak pamiętać, że studia lotnicze to studia licencjackie.
Aby zostać zawodowym pilotem, na początku należy wyrobić licencję PPL, czyli licencję pilota samolotu turystycznego. Aby ją otrzymać, musimy przejść przez ponad sto godzin kursu teoretycznego i okołu czterdziestu godzin lotów treningowych. Koszt takiej licencji jest bardzo drogi i może sięgać nawet trzydziestu tysięcy złotych. Aby zdobyć licencję pilota zawodowego (CPL) trzeba przejść przez kolejne szkolenie i wylatanie co najmniej stu pięćdziesięciu godzin. Niestety, końcowa cena szkolenia wydaje się być zaporowa i może wynieść do dwustu tysięcy złotych.
Jest jednak alternatywa – studia lotnicze. Lotnictwo jest dziedziną nauk technicznych, zajmujących się konstruowaniem i zastosowaniem maszyn latających. Należy jednak pamiętać, że szkolenie lotnicze jest trudne i wieloetapowe, większość rekrutów odpada na początku i tylko nieliczni, najbardziej zdeterminowani kończą studia lotnicze i mogą cieszyć się dobrymi zarobkami w przyszłości. Studia takie nie przeświadczają jednak o tym, że zostaniemy pilotem, są również inne prace, które dotyczą lotnictwa. Możemy zostać pracownikiem w zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego, pracownikiem w służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy, albo pracownikiem w lotnictwie cywilnym. Kandydat na takie studia powinien zdać maturę rozszerzoną z matematyki, fizyki, astronomii i języka angielskiego.
Podczas studiów, studenci poszerzają swoją wiedzę w zakresie budowy i obsługi maszyn, wyposażenia pokładowego, budowy i działania silników lotniczych, a także grafiką inżynierską. Poszerza się także wiedzę z nauk społecznych, a szczególnie tę o obronności i bezpieczeństwu państwa. Od absolwentów wymagana jest także perfekcyjna znajomość języka angielskiego, więc na zdobywanie szlifów lingwistycznych postawiony jest mocny nacisk. Od studentów wymagana jest również kreatywność, decyzyjność i umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów, które występują w środowisku lotniczym. Muszą także wykazywać się umiejętność dopasowania się do otoczenia, pracy w grupie oraz komunikatywności. Na pewnym etapie studiów mogą także wybrać jedną ze specjalności i skupić się na umiejętnościach z tej dziedziny – automatyki, pilotażu, awioniki, napędów lotniczych, statków powietrznych, lub zarządzaniu obsługą naziemną.
Ciężka praca i ogrom nauki włożony w ukończenie lotnictwa zostaje wynagrodzony wysoką pensją. Średnie wynagrodzenie w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze”, z dodatkami o charakterze stałym wynosi 9,2 tysiąca złotych miesięcznie, co stanowi wielokrotność średniej krajowej. Piloci oraz kontrolerzy ruchu mogą liczyć na dużo większe zarobki. Bardzo łatwo można także znaleźć pracę w innych branżach, takich jak motoryzacja, lub nawet astronautyka. Co więcej, studia lotnicze są uważane za bardzo ciężkie, nawet elitarne, a ich absolwenci mogą cieszyć się dużym uznaniem w społeczeństwie. Nie powinno to dziwić – praca ta jest niezwykle stresująca i odpowiedzialna, absolwenci lotnictwa bardzo często mają na swoich barkach bezpieczeństwo setek, jak nie tysięcy osób, które zawierzają ich nienagannym kompetencjom.
Jeśli jednak uważamy się za humanistów, a uczenie się matematyki nigdy nie było naszym konikiem, możemy też wybrać się na podyplomowe studia z prawa lotniczego. Oferta ta skierowana jest do prawników, członków personelu lotniczego, pracowników linii lotniczych i lotnisk, czy pracowników firm ubezpieczeniowych.Są to studia niestacjonarne, a zjazdy odbywają się co drugi weekend. Po ukończeniu tych rocznych studiów posiadamy kompleksową wiedzę z prawa lotniczego, która w wielu przypadkach jest bardzo rozchwytywana i również dobrze płatna.
Niezależnie od naszych talentów, czy marzeń, musimy bardzo poważnie zastanowić się przed decyzją o pójściu na studia lotnicze. Nie zawsze pasja do matematyki i konstruowania sprawdzi się w nauce rzeczy przygotowanych przez wykładowców. Musimy przygotować się do ciężkiej pracy, długich godzin nauki teoretycznej oraz praktycznej i nieustającego poczucia stresu. Jest to jeden z najbardziej wymagających studiów w Polsce, porównywalny do medycyny, czy prawa. Wynagrodzi nam to jednak w przyszłości stabilność finansowa oraz łatwość w znalezieniu pracy, gdyż tak wykwalifikowanych specjalistów jest w naszym kraju mało.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt gotówkowy
Następny artykułDoradcy finansowi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here