Studia eksternistyczne to jedna z rzadziej preferowanych metod nauki na uczelniach wyższych. Nadal jednakże jest duże grono wielbicieli takiego sposobu edukacji. Pomimo to, nie wszyscy wiedzą, czym tak właściwie są studia eksternistyczne.
Studia eksternistyczne
Czym zatem są studia eksternistyczne? Jest to taka forma studiowania, w jakiej uczeń nie ma obowiązku uczestniczenia w żadnych zajęciach edukacyjnych, na jakich obecność wymagana jest we właściwej ilości godzin od studentów dziennych lub zaocznych. Krótko mówiąc, nie dotyczy go grafik zajęć, na jakie nie musi się stawiać, chociaż jest taka opcja – studia eksternistyczne dają prawo do uczestnictwa w niektórych wykładach jako tzw. wolny słuchacz. Dodatkowo student taki może przychodzić na konsultacje do osób prowadzących konkretne zajęcia. Czy znaczy to, iż osoba, jaka podejmuje taką formę nauki nie ma żadnych obowiązków? Wręcz odwrotnie – edukacja ma tutaj charakter zwłaszcza samodzielny. Należy również we własnym obszarze umawiać się oraz stawiać na testy zaliczeniowe, których zdanie jest warunkiem do uzyskania dyplomu. Student musi zatem opanować pełną wiedzę całkowicie samodzielnie, co – jak łatwo się domyśleć – w wielu wypadkach bywa rzeczywiście trudne oraz wymaga dużego wkładu pracy oraz poświęcenia.
Kto może studiować w trybie eksternistycznym?
Czy każda osoba może studiować eksternistycznie? Warunki formalne są pod tym względem różnorodne, w zależności od uczelni, wydziału, kierunku itp. Najlepiej o elementach dowiedzieć się, poszukując informacji na tenże temat, zawartych na stronie internetowej konkretnej szkoły czy po prostu odwiedzając wybraną uczelnię. Zazwyczaj niezbędny jest niewątpliwie dyplom maturalny, i wielokrotnie także zdany egzamin wstępny na wskazany kierunek (studia eksternistyczne obejmują wielokrotnie osoby, jakie nie dostały się na formę dzienną lub zaoczną np. z powodu braku dostępnych miejsc). Gdy idzie o dokumenty ponadto uczelnia może potrzebować także kopii dowodu osobistego, życiorysu oraz zdjęcia.
Zalety studiów eksternistycznych
Studia eksternistyczne mają z pewnością dużo korzyści. Przede wszystkim zapewniają pełniejszą swobodę – student ma możliwość wykorzystania własnego czasu w sposób, jaki najbardziej mu pasuje, nawet z uwagi na sytuację materialną. Możliwe jest wtedy podjęcie pracy zawodowej lub wychowywanie dzieci. Każdy decyduje także sam o tym, kiedy oraz ile czasu przeznacza na naukę. Nie należy więc zajmować się tym codziennie, w ustanowionych przez plan zajęć porach. To właśnie stanowi niewątpliwie największy atut takiego trybu studiów. Można zatem robić wtedy dużo rzeczy – poza nadmienioną pracą lub obowiązkami rodzinnymi, jest szansa np. częstych wyjazdów, dłuższych pobytów zagranicą, brania udziału w różnych zajęciach, odbywania praktyk lub stażu, lekcji języków obcych czy rozwijania się pod każdym innym względem.
Wady studiowania w trybie eksternistycznym
Z innej strony należy przyznać, ze studia eksternistyczne wymagają niezwykle ogromnej odpowiedzialności, poświęcenia oraz niezależności. Osoba taka nie ma założonego grafiku ani obowiązku przychodzenia na zajęcia, lecz z innej strony musi być w kontakcie z wykładowcą, dowiadywać się o zakresie materiału, liście wymagań, niezbędnej literaturze, i potem regularnie opanowywać określoną wiedzę, aby możliwe było zdanie wszelkich testów. Pomimo iż istnieje prawo do brania udziału w zajęciach, to nie jest tajemnicą, iż gdy coś nie jest wymagane, szczególnie w młodym wieku, to wielokrotnie dosyć ciężko jest to od siebie wymóc. Pod tym względem można więc stwierdzić, iż studia eksternistyczne z pewnością nie są trybem nauczania właściwym dla każdego człowieka. Osoba, jaka ma kłopot z własną organizacją, rzetelnością, poświęceniem, sumiennością właściwie nie winna myśleć o takiej formie edukowania się. Studia eksternistyczne wymagają niezwykle ogromnej odpowiedzialności oraz niezaprzeczalnego przekonania, iż faktycznie chce się studiować określony kierunek.
Jakie kierunki można studiować?
Inna sprawa to pytanie, czy można eksternistycznie studiować wszelkie istniejące kierunki? Odpowiedź jest tutaj niezwykle prosta – oczywiście, iż nie. Dosyć ciężko wyobrazić sobie przecież lekarza lub pielęgniarkę, jacy studiowali w takim trybie. Identycznie jest z niezwykle wieloma kierunkami ścisłymi na politechnikach. A więc tam, gdzie nauka w dużej mierze opiera się na wiedzy praktycznej, studia eksternistyczne nie wchodzą w grę. Pomimo to, należy przyznać, iż możliwości w kwestii kierunków jest pomimo wszystko niezwykle wiele. Polskie uczelnie wyższe mają niewątpliwie niezwykle dużą ofertę skierowaną do osób, jakie z jakichkolwiek względów nie mogą rozpocząć studiów dziennych, zaocznych czy wieczorowych. Należałoby więc przeszukać oferowane kierunki oraz zaznajomić się z organizacją takich studiów w konkretnej szkole wyższej. Przy okazji dobrze dowiedzieć się trochę o kosztach – studia eksternistyczne w większości wypadków są opcją odpłatną. Cena za semestr czy rok także jest różnorodna oraz zależy m.in. od renomy uczelni lub popularności konkretnego kierunku. Informacje na tenże temat zazwyczaj dostępne są na stronach internetowych konkretnych szkół wyższych.