firma transportowa

Cały czas na polskich drogach można spotkać bardzo wiele samochodów transportowych. Jest to jasny sygnał, że istnieje spore zapotrzebowanie na tego typu usługi. Z drugiej jednak strony konkurencja jest spora i trudno rywalizować z firmami, które są na rynku od wielu lat i posiadają rozbudowaną flotę oraz są w stanie zaproponować konkurencyjne ceny. Jeśli więc myślisz o założeniu własnej firmy transportowej, to zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym zajmuje się firma transportowa?

Firma transportowa, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się transportem, a więc przewozem pojazdami samochodowymi różnych towarów. Niektóre firmy zajmują się także świadczeniem usług w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Nie chodzi tu jednak wyłącznie od przewiezienie towaru z punktu A do punktu B, ale również o zorganizowanie wszystkich czynności, które są w tym celu niezbędne.

Co jakiś czas można usłyszeć toczące się w mediach lub wśród polityków dyskusje dotyczące transportu drogowego i jego zalet oraz wad. Jest to istotny temat w kontekście zmian klimatycznych i wpływu samochodów na powstawanie smogu i innych zanieczyszczeń. Ponadto transport to temat, o którym przeczytasz w poradnikach na frappe.pl oraz na wielu innych stronach internetowych. Warto poszerzać swoją wiedzę dotyczącą tego zagadnienia, jeśli ma się w planach biznes związany z transportem drogowym.

Jak założyć firmę transportową?

Aby w ogóle móc otworzyć przedsiębiorstwo z branży transportowej, trzeba najpierw zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych. Otrzymuje się go po zdaniu egzaminu państwowego. By móc zajmować się zarówno transportem osób, jak i rzeczy, trzeba zdobyć dwa różne certyfikaty. Kolejnym niezbędnym dokumentem jest licencja na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Generalnie drogę do założenia własnej firmy transportowej można zawrzeć w 6 krokach:

– wybór formy prawnej działalności gospodarczej

– wybór formy opodatkowania

– wybór kodów PKD

– wybór biura rachunkowego

– rejestracja firmy

– założenie konta bankowego

Kiedy już założymy firmę, musimy zrobić wszystko, aby utrzymać ją na rynku. W tym celu trzeba dołożyć wszelkich starań, aby nasi klienci byli zadowoleni i chętnie polecali nasze usługi innym. Warto przy tym zwrócić uwagę na wizerunek firmy, wygląd pracowników oraz siedziby. Dobrym pomysłem jest zapewnienie pracownikom specjalnej odzieży z logiem, która zapewni rozpoznawalność.

Za co jeszcze może odpowiadać firma transportowa?

Obecnie firmy transportowe świadczą szereg usług dodatkowych, poza samym przewozem towarów, o czym już wspominaliśmy w pierwszej części artykułu. Bardzo często przedsiębiorstwa transportowe posiadają własne magazyny, w których może być przechowywany załadunek, zajmują się przechowywaniem i przetwarzaniem dokumentów związanych z przesyłką. Poza tym oferują usługi załadunku i przepakowywania, rozładunku, kontroli zawartości przesyłki, czy biorą na siebie odpowiedzialność związaną z przeprowadzeniem ewentualnej odprawy celnej. Wiele z tych czynności wchodzi w zakres pracy spedytora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here