Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Z myślą o zbliżającym się remoncie kupujemy zazwyczaj spore ilości elementów złącznych. Mowa m.in. o śrubach, które niewielkim kosztem pozwalają zespoić różne powierzchnie i stworzyć w ten sposób stabilne oraz trwałe konstrukcje. Wybierając tego typu elementy, natrafiamy na różne oznaczenia. Co się za nimi kryje?

Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule. Skupiamy się również na konwersji norm, które dotyczą śrub.

Rodzaje norm dotyczących śrub

Stosowane podczas remontu śruby powinny spełniać opracowane dla nich normy. To gwarancja ich jakości, trwałości oraz bezpieczeństwa użytkowania. Na tego typu elementach złącznych można zauważyć trzy rodzaje oznaczeń.

PN to skrót, odnoszący się do polskich norm, stworzonych przez Polski Komitet Normalizacyjny. Jak sama nazwa wskazuje, mają one zasięg krajowy. Z kolei DIN oznacza niemiecką normę krajową, określoną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Obowiązuje w Polsce z uwagi na import wielu tego rodzaju złączeń do naszego kraju. Natomiast znacznie szerszy zasięg (światowy) ma norma ISO. Ustanawia ją Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna.

Oprócz wspomnianych wyżej oznaczeń literowych, są również te liczbowe. Wyglądają one na przykład tak: DIN931, ISO4014 oraz PN82101.

Przeczytaj także: https://www.ttools.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Szukasz śrub? Sprawdź, czym jest konwersja norm!

Opisane powyżej oznaczenia są istotne podczas kupowania śrub. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, są one stosowane wymiennie. Dlatego jeśli, przykładowo, w danym miejscu nie ma elementu złącznego PN82343, to należy poszukać DIN6914 albo ISO7412.

Mamy tu bowiem do czynienia z konwersją norm. Te, które są wypisane powyżej, oznaczają dokładnie ten sam produkt, czyli w tym przypadku śruby HV DIN 6914 / PN-EN 14399-4 do połączeń sprężanych. To sześciokątne śruby z łbem powiększonym. Mają metryczny gwint, są wykonane ze stali węglowej, w klasie wytrzymałości 10.9, a także pokryte ocynkiem ogniowym.

Widzisz? Krótkie oznaczenie niesie za sobą cały szereg dodatkowych informacji o danym elemencie złącznym. Mało tego! Dzięki konwersji norm odnalezienie tego właściwego nie jest skomplikowane. Nawet dla laika.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – kotwy i kołki rozporowe od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here