Praca wakacyjna za granicą

Młodzież szkolna oraz studenci w okresie wakacyjnym często podejmują się różnego rodzaju prac sezonowych. Jest to doskonała okazja na zarobienie większej sumy pieniędzy, którą młodzież zazwyczaj przeznacza na konkretny cel. Przeważnie tego typu pracą jest zbiór sezonowych owoców lub warzyw na prężnych plantacjach, które najczęściej znajdują się w okolicach małych miejscowości i na wsiach. Tego typu prace często wykonywane są bez uprzedniego podpisania umowy, co jest sporym ryzykiem, gdyż pracownicy mogą nie otrzymać wynagrodzenia za wykonaną pracę. Takie sytuacje są niestety dość często spotykane.
Najwięcej ofert prac sezonowych dla osób uczących się znaleźć można z całą pewnością w miejscowościach nadmorskich. Najczęściej są to stanowiska sprzedawcy w lodziarni, pomocy w restauracyjnej kuchni, sprzedawcy w barach i pizzeriach, sprzedawcy w kioskach z pamiątkami, funkcja opiekunki dziecięcej a także funkcja pokojówki w domkach letniskowych lub w hotelach. Oczywiście bardzo popularnym zajęciem jest sprzedaż lodów na plaży.
Coraz częściej poszukiwani są również wykwalifikowani animatorzy zabaw dla dzieci, którzy mają za zadanie zorganizowanie czasu wolnego najmłodszym. Praca animatora jest lekką i przyjemną pracą, jednak wymaga też dużej odpowiedzialności i doskonale rozwiniętych zdolności organizacyjnych.
Często stawki godzinowe nie należą do wysokich, a godziny pracy są długie i nie rzadko nienormowane. Przed wyjazdem do konkretnego kurortu trzeba dokładnie ustalić warunki i zasady pracy, gdyż często spotkać można się z nadmiernym wykorzystywaniem pracowników sezonowych. Pracodawcy mogą żądać aby pracownik sezonowy pracował dłużej lub wykonywał pracę nie mieszczące się w jego zakresie. Dlatego tak istotne jest aby znać swoje prawa przed podjęciem się tego typu pracy.
Zazwyczaj zaletą pracy sezonowej jest darmowe zakwaterowanie w danym obiekcie, najczęściej wraz z wyżywieniem.
Niewątpliwie świetną okazją na zarobienie większej sumy pieniędzy w wolnym czasie jest praca wakacyjna za granicą. Najczęściej są to oferty pracy dla opiekunek dziecięcych, pracowników produkcji przy produkcji i pakowaniu różnego rodzaju żywności, na przykład lodów czy też serów, praca przy zrywaniu i pakowaniu kwiatów, praca na dużych plantacjach przy zbiorze owoców czy warzyw a także praca w supermarketach, między innymi przy wykładaniu towaru i dbaniu o czystość w sklepowych alejkach. Osoby z perfekcyjną znajomością języka obcego mogą liczyć na pracę sprzedawcy bądź kasjera, która jest oczywiście lepiej płatna. Mężczyźni mogą liczyć na więcej ofert pracy za granicą, na przykład przy pracach porządkowych lub pracach remontowo-budowlanych. Często także doskonałą ofertą pracy jest sprzątanie domów lub mieszkań bądź opieka nad dziećmi czy też osobami starszymi. Najczęściej do pracy sezonowej za granicę wyjechać mogą osoby pełnoletnie.
Podejmując się pracy sezonowej za granicą za godzinę pracy można otrzymać od 50 do nawet 100 złotych. Osoby pracujące przy zbiorach różnego rodzaju owoców i warzyw lub roślin nie rzadko pracują na akord i ich zarobek uzależnione jest od ich wydajności. W Polsce pracownik sezonowy zarabia około 20 złotych na godzinę. Jest to ogromna różnica, jednak wyjazd za granicę zawsze jest obarczony także pewnym ryzykiem. Oczywiście stawki uzależnione są od rodzaju wykonywanej pracy i posiadanych umiejętności. Najczęściej do prac sezonowych za granicą rekrutują polscy koordynatorzy, pracujący w danej firmie, często także pracownicy przechodzą kompleksowe szkolenia, które znacząco ułatwiają wdrożenie się i zwiększają wydajność w czasie pracy. Duże zagraniczne firmy oferujące pracę obcokrajowcom często zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie, pełne ubezpieczenie, a także pokrywają koszt podróży pracowników, który często jest nie mały.
Dodatkową zaletą pracy sezonowej wykonywanej za granicą jest możliwość poznania kultury i tradycji danego kraju, spróbowania nietypowych potraw, a także zwiedzenie najpopularniejszych zabytków, charakterystycznych dla konkretnego kraju.
Zazwyczaj pracując miesiąc za granicą można otrzymać nawet 6000 złotych. Najpopularniejsze kraje oferujące prace sezonowe to między innymi Francja, Niemcy, Anglia, Hiszpania, Dania, Norwegia czy też Szwecja.
Praca za granicą jest również idealną okazją do podszlifowania swoich umiejętności językowych i praktycznej nauki języka obcego, a także do zapoznania się z rówieśnikami innej narodowości.
Jednak należy pamiętać aby zawsze dokładnie sprawdzić firmę przedstawiającą ofertę pracy, szczególnie zapoznać się z warunkami oferty oraz proponowanymi zarobkami i dodatkowymi korzyściami. Nie należy wyjeżdżać do miejsc nietypowych na własną rękę, które nie oferują umowy i ubezpieczenia. Z całą pewnością lepiej skorzystać z pomocy i rad doświadczonych pośredników a także szczegółowo zapoznać się z umową o pracę, aby zadbać o poziom swojego bezpieczeństwa w czasie wyjazdu do innego kraju. Dobrze jest taką umowę skonsultować z doświadczoną księgową bądź doświadczonym przedsiębiorcą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here