Wirtualne pieniądze

Na przestrzeni ostatnich 10 lat mogliśmy obserwować ogromny wzrost zainteresowania walutami tak zwanymi wirtualnymi, czyli kryptowalutą bitcoin, a także innymi. Co jest w nich takiego niezwykłego, że niektórzy ludzie inwestują w nie ogromne pieniądze.

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest bitcoin a co za tym idzie czym są wirtualne pieniądze. Pewnie są jeszcze osoby, które pamiętają czasy, w których jedyną formą kontaktu z rodziną czy znajomymi na odległość były listy. Zbiegiem ewolucji zostały one wyparte początkowo przez telefony, a w obecnych czasach, aby skrzyknąć grupkę znajomych, wystarczy rzucić hasło na którymś z portali społecznościowych.
Podobna sytuacja ma się z przelewami środków pieniężnych. W tradycyjnym banku, aby przelać komuś określoną sumę pieniędzy, zwykle przechodzą one przez cały proces weryfikacji transakcji, księgowanie i tym podobne sprawy, gdzie w konsekwencji odbiorca czeka na pieniądze w najlepszym przypadku 24 godziny, zakładając, że oczywiście nie trafimy w międzyczasie na weekend, wtedy czas oczekiwania wydłuży się do nawet 3 dni. Wyobraźmy sobie zatem sytuację, że za pomocą wirtualnego pieniądza i sieci blockchain przelew trafi do odbiorcy w ciągu kilku sekund, nieważne, w którym miejscu na ziemi będzie się znajdował, wystarczy, że będzie miał tylko dostęp do sieci internetowej. W Polsce za pomocą bitcoina już teraz możemy zapłacić, chociażby za kawę czy za możliwość wykupienia konta VIP na popularnych portalach do oglądania filmów online. To nie koniec, bo do systemu przystępuje cięgle wiele innych firm, które dają możliwość zapłaty za swoje produkty wirtualnym pieniądzem.

Jak zatem nabyć pierwszego bitcoina lub jego część? Nie ma w tym nic skomplikowanego. Wystarczy tylko założyć konto na jednej z polskich giełd np. BitBay i tam przelać środki, za jakie chcemy kupić bitcoina. Obecnie, aby posiadać 1 sztukę trzeba zapłacić ok. 3,5 tysiąca dolarów, czyli przy obecnym kursie dolara będzie to około 12 tysięcy złotych. Sami widzimy, że jest to bardzo prosty proces.

Zapewne mało jest na świecie osób, które twierdzą z ogromnym przekonaniem, że bitcoin całkowicie zastąpi pieniądz tradycyjny, ale to, że może być dla niego alternatywą to już dużo bardziej realna sprawa.
Bitcoin to forma wirtualnej waluty, która powstała w 2009 roku i była pierwszą tego rodzaju formą pieniądza. Za twórcę tej pierwszej na świecie kryptowaluty uważany jest niejaki Satoshi Nakamoto, ale jest niemal pewne, ze za ogromnym sukcesem tego wirtualnego pieniądza stoi większa grupa fantastycznych programistów i genialnych matematyków. Początki nie wskazywały jednak tak ogromnego sukcesu, podczas debiutu bitcoina na giełdzie w 2008 roku jego wartość wyceniana była na zaledwie 0,063 dolara za sztukę.

Co zatem miało wpływ na to, że w ostatnich latach wartość pierwszej kryptowaluty świata giełdy wyceniły na ok. 20 000 dolarów.
Inwestorzy, którzy wchodzą na rynek kryptowalut dzielą się tak naprawdę na dwie grupy. Pierwsza z nich to osoby, które wpuszczają swoje środki na giełdę, kiedy wartość np. bitcoina jest bardzo mała i na krótkich bądź dłuższych interwałach czasowych starają się wzbogacić. Obecnie oprócz kryptowaluty bitcoin istnieje ok. 2 tysiące innych, z których pewnie większość okaże się kompletnym niewypałem. Zostanie jednak niewielka część, którą właśnie ta druga grupa inwestorów stara się wyłapać i w nie włożyć swoje pieniądze tak, aby za kilka lat cieszyć się zyskami na poziomie czasami nawet kilkuset procent.

Pierwszą transakcję za pomocą bitcoina wykonano w 2010 roku i była to płatność za pizzę, zamawiający zapłacił ok. 10 tysięcy bitcoinów, które w 2017 roku przy aktualnym kursie miałyby równowartość około 200 milionów dolarów, a więc właściciel zjedzonej pizzy na pewno płacze z żalu. Należy pamiętać o najważniejszej zalecie wirtualnego pieniądza, jakim jest niewątpliwie bitcoin, a więc to, że nie kontrolują go ani żadne banki, ani instytucje, nie jest to również oficjalna waluta, nad którą czuwa rząd. A więc jeżeli przykrym zrządzeniem losu wpadniemy w długi, komornik będzie mógł zająć praktycznie wszystko, co do nas należy oprócz kryptowaluty.

Największe zalety bitcoina to głównie bezpieczeństwo transakcji, niskie koszty transferów, szybkość transakcji, anonimowość, decentralizacja.
Ważną cechą walut wirtualnych jest też brak ich stabilności. Wielu dzięki nim stała się bogaczami, ale też i wielu dzisiaj jest kompletnymi bankrutami. Zwykle straty są przyczyną błędnie określonego czasu, w którym należy się z rynku wycofać. Wahania niektórych kryptowalut to nawet 100% w ciągu doby. Można w tym czasie być zarówno 100% na plus, jak i na minus, ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ każde inwestycje mają to do siebie, że wiążą się z ryzykiem. Tak samo jest z grą w totolotka czy obstawianiem zakładów bukmacherskich.

W obecnych czasach jest wiele możliwości i zastosować kryptowalut. Wiele dużych firm interesuje się tą technologią, ale także dokonuje transakcji biznesowych za pomocą wirtualnego pieniądza. Z pewnością w najbliższych latach będzie głośno o kryptowalutach i wirtualne pieniądze będą odgrywać jeszcze większą rolę w naszym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here