Jakie są rodzaje kredytów?

Gospodarka – żeby dobrze działała – potrzebuje odpowiedniego dopływu kapitału. Dotyczy to różnych poziomów działalności. Trudno przecież rozpoczynać jakąkolwiek działalność gospodarczą tylko w oparciu o własne środki (oczywiście, pod warunkiem, że się je ma) – szczególnie, jeśli jest się początkującym biznesmenem. Kredyty są oliwą gospodarki i sprawdzonym środkiem, dającym szansę na realizację konkretnych zamierzeń. Często korzystniej jest bowiem sfinansować konkretny zakup czy inwestycję, posługując się kredytem, niż czekać na zgromadzenie potrzebnych środków.

Na rynku finansowym można spotkać wiele przydatnych i sprawdzonych rozwiązań – w zależności od potrzeby. Rodzaje kredytów są bardzo różne. Żeby w ogóle dostać takowy, najczęściej trzeba wykazać się zdolnością kredytową. Polega to na tym, że starający się o to musi przedstawić argumenty, dające odpowiedni stopień szansy na spłacenie kredytu. Chodzi tu np. o wykazanie się regularnymi dochodami o określonej wysokości, umową o pracę (względnie zlecenie) – najlepiej na czas nieokreślony, w stabilnej, cieszącej się uznaniem firmie. Jeżeli spełnia się te wymogi, można być właściwie pewnym, że otrzyma się kredyt – na dogodnych warunkach.

Aby dane przedsiębiorstwo mogło rozwijać się, niezbędny może okazać się kredyt inwestycyjny. Przeznaczony on może być np. na zakup papierów wartościowych, takich jak akcje lub udziały w funduszu inwestycyjnym, czy środków trwałych. Ma to na celu zwiększenie potencjału firmy i jej szans na rynku.

Do najpopularniejszych rodzajów kredytów, dostępnych na rynku, należy kredyt hipoteczny. Starają się o niego osoby, które pragną zakupić własny dom lub mieszkanie, a także przedsiębiorstwa – z przeznaczeniem na inwestycje budowlane. O jego przyznaniu, wysokości i sposobie spłaty (w tym liczbie i wysokości rat) decyduje indywidualna sytuacja potencjalnych kredytobiorców. Spłacanie rozłożone jest zwykle na długi okres, nawet kilkadziesiąt lat. Można wybierać pomiędzy propozycjami, które przedstawia właściwie każdy większy bank. W przypadku problemów ze spłatą, kredytodawca ma prawo zająć hipotekę nieruchomości, której ten kredyt dotyczy.

Często branymi kredytami są kredyty konsumpcyjne na zakup samochodu czy innych dóbr, potrzebnych w życiu prywatnym i zawodowym. Tu także należy wykazać się zdolnością kredytową. Najlepiej, jeżeli nie jest się zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Długów. Trafienie tam praktycznie uniemożliwia zaciągnięcie jakiegokolwiek poważnego kredytu.

Dla osób i firm, które mają problemy ze spłatą (zazwyczaj kilku) kredytów, banki oferują także odpowiednie rozwiązania. Najczęściej wiąże się to z wpadnięciem w tak zwaną pułapkę kredytową. Można o tym mówić wtedy, kiedy kolejnymi kredytami spłaca się wcześniejsze zobowiązania. W końcu przychodzi moment, gdy nie można już sobie z tym poradzić… Wyjściem z sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. Wtedy z dotychczasowych kredytów tworzy się jeden i ustala ścieżkę jego spłaty, która daje na to realną szansę.

Na rynku mnóstwo jest propozycji kredytów krótkoterminowych, tak zwanych „chwilówek” – ich przyznawaniem zajmują się parabanki, także przez internet. Skierowane są one zwłaszcza do tych wszystkich, którzy mają pilne wydatki. Wiąże się to jednak z koniecznością dość szybkiej spłaty, a w przypadku problemów z tym trzeba się liczyć z dość wysokimi odsetkami i karami.

Warto tu wspomnieć o RRSO, czyli Rocznej Rzeczywistej Stopie Oprocentowania. Dobrze jest wiedzieć, jaką RRSO ma dany kredyt. Jego maksymalna wysokość jest uregulowana ustawowo i ma na celu uchronienie potencjalnych kredytobiorców przed przykrymi konsekwencjami, które czekają na nich, jeżeli chcą skorzystać z usług lichwiarzy.

Szeroko dostępną formą kredytu jest także posiadanie karty kredytowej. Wiąże się to z posiadaniem konta w banku. Dzięki dostępnemu limitowi kredytowemu można wykorzystać daną kwotę – pod warunkiem, że w określonym czasie się ją zwróci. Wtedy nie trzeba płacić żadnych odsetek.

Każdy kredyt stanowi zarówno szansę na realizację konkretnych planów, jak również obciążenie dla bieżącej sytuacji finansowej osoby lub firmy.
Dlatego – przed jego zaciągnięciem – najlepiej poważnie przeanalizować swoje możliwości w tym zakresie. Przed staraniami o taki czy inny kredyt warto skonsultować się z zaufanym doradcą finansowym – jego pomoc może okazać się nieodzowna. Oczywiście, banki i ich pracownicy, zajmujący się przyznawaniem kredytów, także dokonują stosownych analiz. Jednak mają oni przede wszystkim na względzie dobro instytucji, którą reprezentują. Obustronna ostrożność i rzetelne podejście do tematu warunkują powodzenie jeśli chodzi o zdobycie kredytu, odpowiednie jego wykorzystanie i spłacenie w terminie. Tak kredytodawcom, jak i kredytobiorcom, powinno jednak zależeć na elastycznych rozwiązaniach, ułatwiających osiągnięcie porozumienia. Jeżeli jest odpowiednia koniunktura gospodarcza, to z zaciąganiem i spłacaniem kredytów nie powinno być większego problemu. To już jest jednak szersze zagadnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here