Jak dostać pracę jako programista?

Branża IT to łakomy kąsek dla wielu ludzi, którzy chcą dobrze zarabiać. To tutaj jest duży i szybki rozwój, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na pracowników. Są różne drogi rozwoju zawodowego. Każdy inaczej dochodzi do swojej wymarzonej (lub nie) pracy. Tak samo jest z programowaniem. Można różnymi metodami sprawić, że zacznie się pracować na stanowisku programisty. Także i tutaj stanowisko – stanowisku nierówne. Możemy pracować normalnie na etacie w firmie, ale także mamy możliwość pracowania jako freelancer, czyli osoba, która pracuje na swoim i sama wybiera sobie zlecenia. W taki sposób nie jesteśmy niczym ograniczeni i możemy przykładowo pracować wygodnie zdalnie z praktycznie każdego miejsca na świecie, gdzie będziemy mieli dostęp do naszego sprzętu, czyli zwykle laptopa czy komputera oraz do internetu mobilnego. Dzięki temu możemy jednocześnie pracować i zwiedzać różne kraje. Daje nam to możliwość pracy do południa, a później możemy wylegiwać się na jakieś plaży w egzotycznym kraju i zajadać przysmaki z tego miejsca.

Jednak głównie na początek większość z ludzi celuje w pracę w firmie. Dlaczego? Gdyż jest to miejsce, w którym możemy nabrać doświadczenia pod okiem speców w danej dziedzinie. Nawet jeśli marzy się nam praca jako freelancer to i tak na początek najlepiej będzie iść nauczyć się wielu technik na zwykłym etacie. Jedak, aby dostać pracę jako nawet początkujący programista, trzeba się sporo napocić. Nie jest tutaj tak łatwo, jak w innych miejscach pracy. Dlaczego? Ponieważ jest wiele chętnych ludzi na stanowisko programisty. Konkurencja nie śpi i tutaj nawet na najniższe stanowisko trzeba mieć odpowiednie umiejętności! Więc jeśli zanim zaczniemy pracę, to potrzebujemy się do niej odpowiednio przygotować na własną rękę.

Oczywiście łatwiej na początku będą miały osoby po studiach w odpowiednim kierunku, gdyż tam możliwe, że będą miały jakieś podstawy wiedzy i umiejętności, które przydadzą się im w pracy programisty. Na pewno mają oni znaczną przewagę nad tymi wszystkimi ludźmi, którzy chcą prosto z ulicy przyjść i zacząć pracę jako programista, bo gdzieś słyszeli, że tam dobrze płacą.

Kolejną sprawą jest to, że programowanie to specyficzna praca, która warto lubić. Trzeba się w niej ciągle rozwijać, bo technologie czy języki programowania ciągle podlegają zmianom – dlatego często tutaj programista na etacie po skończeniu pracy będzie musiał podszkolić się z nowości samodzielnie. Jeśli nie będziemy tego lubić, to szybko się zniechęcimy do tego a chodzenie do pracy stanie się koszmarem. Może nie chodzi tutaj o posiadanie jakiegoś niezwykłego, programistycznego talentu (który jednak bardzo się przydaje), ale o to by praca była dla nas przynajmniej neutralna, a najlepiej jakby była przyjemna. Jeśli chcemy pracować jako programista, bo są tutaj dobre zarobki, sprawdziliśmy się w tym i wiemy, że nie lubimy tego, nie mamy pasji do programowania, to warto sobie odpuścić, a nie zamęczać siebie w pracy, która będzie dla nas torturą. Nawet najlepsze pieniądze nie sprawią, że będziemy się znacznie lepiej czuli.

Aby dostać się na stanowisko programisty, musimy zadbać o odpowiednie sprawy. Po pierwsze: list motywacyjny programista musi mieć dobrze i sensownie napisany. Nie mogą to być jakieś bzdury czy tekst napisany bez zachowania odpowiedniej formy, gramatyki czy interpunkcji. Musimy w takim liście napisać, dlaczego chcemy pracować jako programista. Najlepiej być oryginalnym, ponieważ z pewnością osoba, która odpowiada za rekrutację, bardzo często spotyka się z podobnymi listami motywacyjnymi. Jeśli będziemy się wyróżniać pozytywnie na tle innych, no to będzie to dla nas na plus.

Jednak od listu motywacyjnego ważniejsze będzie nasze CV. Informacje o tym, jakie szkoły skończyliśmy, są istotne, ale jednak w programowaniu, jeśli nie mamy doświadczenia, to istotniejsze są nasze umiejętności i to one powinny być trzonem naszego CV!

Zwykle, jeśli na jedno stanowisko ubiega się więcej osób bez doświadczenia, to nie wygrywają ci po lepszej szkole, tylko te osoby, które mają lepsze umiejętności od innych. Dlatego tak kluczowe jest to, aby przed staraniem się o pracę jako programista pouczyć się samego programowania. Jest to ważne, bo dzięki temu sprawdzimy, czy programowanie to zajęcie dla nas. Lepiej się tego dowiedzieć wcześniej. Jednak najważniejsze jest tutaj to, że będziemy mogli zyskać przewagę nad innymi kandydatami przez to, iż nauczymy się czegoś, czego inni nie będą umieć.

Aktualnie na najniższe stanowisko programisty, czyli zwykle będzie to jakiegoś typu: „junior” – trzeba posiadać sporo umiejętności. Zwykle jeden język programowania to za mało, aby starać się o pracę. Im więcej będziemy umieć tym dla nas lepiej. Jeśli już długo będziemy szukać pracy i nic nie znajdziemy, to nie warto porzucać swojego marzenia o tym, aby zostać programistą w dobrze funkcjonującej firmie, tylko warto ten czas wykorzystać i zainwestować w poszerzanie umiejętności i doświadczenia. W końcu będziemy tyle potrafili, że dostaniemy odpowiednie dla nas stanowisko w tej branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here