Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

Masz już tak serdecznie dość tego, że na wszystkim dosłownie musisz oszczędzać, iż postanowiłeś sobie za cel, że w przeciągu paru najbliższych tygodni rzucisz swoją starą pracę i przejdziesz na „swoje”. Trochę się tego obawiasz, ale jednocześnie czujesz, że już nie masz innego wyjścia. Od wielu lat czekasz na awans, a dalej gnijesz na swoim stanowisku, które zająłeś już pierwszego dnia swojej pracy – jakieś dwadzieścia lat temu. Szukasz nowych wyzwań i nowych możliwości, ale nawet gdy udaje ci się umówić na rozmowę rekrutacyjną do atrakcyjnej firmy lub interesującej cię korporacji, nigdy nic z tego nie wychodzi – bo razem z tobą o stanowisko ubiega się cała masa młodszych od ciebie osób, z którymi nie jesteś w stanie w żaden sposób konkurować. Niby masz większe doświadczenie, ale tak naprawdę pozostałeś już daleko w tyle, bo to, czego uczyłeś się na studiach, obecnie jest już nieaktualne. Wszystko się zmieniło, dlatego i ty postanowiłeś pójść tym tropem, rzucając pracę na etat i zakładając swoją pierwszą działalność gospodarczą. Sprawdź jednak najpierw, czy na coś takiego w ogóle cię stać. Odkryj, jak wyglądają założenie działalności gospodarczej koszty. To właśnie dla pieniędzy zakładasz taką firmę i to z tego względu musisz na nie koniecznie uważać. Jeśli stracisz je zbyt szybko bądź źle to sobie wszystko wyliczysz i rozplanujesz, twoja firma upadnie szybciej niż w ogóle ktokolwiek zdąży się o niej dowiedzieć.

Jeśli chcesz, by twoja pierwsza nowa działalność gospodarcza pojawiła się na rynku i miała prawo od razu zacząć działać, musisz ją oczywiście zarejestrować. Jest to pierwszy krok, jaki powinieneś uczynić w stronę lepszych pieniędzy. Przed zarejestrowaniem takiej działalności spróbuj jednak określić dla niej jak najlepszą formę prawną. To właśnie od niej zależeć będzie wysokość twoich późniejszych wydatków, czyli te wszystkie koszty powiązane z prowadzeniem firmy. Najniższe i najmniejsze są one w przypadku działalności jednoosobowych. Zakładasz je zupełnie sam i sam w nich pracujesz, nie mogąc zatrudniać do nich na stałe żadnych dodatkowych specjalistów. Oczywiście masz prawo korzystać z usług księgowej, która pomogłaby ci w ogarnianiu tych wszystkich ksiąg, oraz usług marketingowców, którym zleciłbyś promowanie swojej firmy, ale nikt nie może razem z tobą wykonywać zadań dla samych klientów lub kontrahentów. Nie próbuj tutaj oszukiwać, bo twoje fałszerstwa szybko wyjdą na jaw, a jedyne, co na tym zyskasz, to uczucie wstydu i prawdopodobnie niemałą karę finansową. Jeśli więc już teraz wiesz, że taka najprostsza jednoosobowa działalność gospodarcza po prostu nie jest dla ciebie, sprawdź jak wyglądają założenie działalności gospodarczej koszty w przypadku innych form prawnych biznesu. Odkryj je wszystkie i od razu poczytaj o ich konkretnych wadach i zaletach. Załóż taką firmę, którą łatwo ci się będzie prowadzić i którą spokojnie powiążesz z tym wszystkim, czym naprawdę chciałeś się zajmować. Czasem lepiej zapłacić trochę więcej, ale przynajmniej zrealizować swój plan, aniżeli przez swoje przesadne skąpstwo założyć biznes, który i tak upadnie po paru miesiącach czy nawet kilku miesiącach.

Samo zarejestrowanie nowej działalności gospodarczej to pół biedy. Kolejne koszty powiązane będą przecież z samym jej prowadzeniem. A tutaj musisz już przygotować się na naprawdę spore i nieprzyjemne wydatki – będą one szczególnie wysokie na samym początku, gdy jeszcze twoja firma nie będzie aż tak dobrze funkcjonować, a ty przez jej niższą popularność nie zdołasz zarabiać na nich specjalnie dużych pieniędzy. W tym pierwszym okresie nieraz do biznesów trzeba dopłacać i to z własnej kieszeni. Pogódź się z tą myślą i mimo wszystko zaryzykuj – może ci się to naprawdę opłacić, o ile wytrwasz w swoim postanowieniu i nie przerazisz się przesadnie swoim uszczuplającym się coraz bardziej stanem konta. Wszystko to sobie odbijesz, o ile teraz ze spokojem do tego podejdziesz. Wylicz więc sobie, ile będziesz musiał płacić za standardowe opłaty administracyjno-skarbowe. Zaliczamy do nich przede wszystkim składki opłacane za ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, podatek dochodowy, podatek VAT oraz podatek ZUS. Jest tego całkiem sporo, ale szybko sobie z tym wszystkim poradzisz i dowiesz się, jak krok po kroku załatwiać tego rodzaju sprawy, aby nie doczekać się nieprzyjemnej wizyty urzędnika w swoim gabinecie. A teraz czas na podliczenie dalszych i nieco przyjaźniejszych kosztów. Własna działalność to przecież nie tylko podatki. Liczy się również to, co sam w nią włożysz i jak ty w nią zainwestujesz.

A najprawdopodobniej zdecydujesz się na wynajem jakiegoś lokalu lub nawet zakup całej nieruchomości i przetworzenie jej na biurowiec. Oprócz tego będziesz musiał co miesiąc płacić za wszystkie media, a także opłacać abonamenty za telefon i stały dostęp do Internetu. Sam dobrze wiesz, czego twoja firma będzie potrzebować, dlatego już teraz możesz wypisać na kartce niemalże wszystkie potencjalne inwestycje i je sobie podliczyć. Przygotuj się na nie w tym momencie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here