Co po maturze?

Matura to coś, co wieńczy trudny okres edukacji licealnej i technikum. Z pewnością oczekuje jej każdy uczeń. Ukończenie szkoły średniej to wolność, która tak naprawdę rozpoczyna się już wraz z rozpoczęciem okresu maturalnego. Warto już wtedy zastanowić się co po maturze zamierzamy robić. Czy zaczniemy wymarzone studia, może kursy, a może zmierzymy się już z rynkiem pracy? Istnieje jeszcze opcja totalnego odpoczynku po intensywnych latach nauki, ale jest to opcja tylko dla osób, którym sytuacja finansowa rodziców na to pozwala.

Zatem skąd mamy wiedzieć co po maturze? Warto kierować się swoimi marzeniami i przede wszystkim hobby. Nie ma nic gorszego niż nauka znienawidzonych rzeczy, czy niesatysfakcjonująca praca. Jeśli wyniki nauki i matur na to pozwolą- wybierzmy studia i aplikujmy na wymarzony kierunek. Tylko rozwój w tym co kochamy przynosi sukces w postaci dobrze płatnej pracy i stanowisku zawodowo- społecznym. Pamiętajmy o tym nie tylko podczas matur, ale i dużo przed. Jeśli marzymy o studiach, włóżmy trud w naukę już od rozpoczęcia pierwszych dni przygody ze szkołą średnią oraz cały okres jej trwania. Tylko takie działania pozwolą wybrać najlepszą ścieżkę rozwoju, bez konieczności martwienia się o jej złe potoczenie. Zaufaj, wiem co mówię. Gwarantuję, że za kilka lat byłbyś mi wdzięczny za te rady. A czasu już niestety nie cofniesz, więc warto jak najszybciej wiedzieć co po maturze.

Jeżeli wyniki matur nie pozwalają na aktywność studencką, zastanów się nad kursami, w kierunkach, w których się sprawdzasz i masz pewność, że są tym co chcesz robić w życiu. Bardzo polecam ta opcję. Patrząc wstecz, żałuję zakończenia kariery tuż po liceum. Gdybym mogła cofnąć czas, udałabym się na kursy kosmetyczne, bowiem po dziś dzień to moje wymarzone zajęcie. Teraz, kiedy jestem starsza, sytuacja czasowa i obowiązkowa nie pozwala mi na możliwość odbycia kursu. Eh, młoda byłam i taka głupia. Wtedy wszystko wydawało się inne i przede wszystkim brakowało chęci. Przestrzegam przed rezygnowaniem z marzeń, tylko dlatego, że nam się nie chce. Gwarantuje, że będziemy żałować. Czas w końcu minie, nim się obejrzymy dyplom potwierdzający wymarzone kwalifikacje, będzie w naszych rękach.

Jeżeli marzymy o zarobku, warto podjąć się pracy, na początek byle jakiej, po to by móc potem w CV wpisać sobie doświadczenie zawodowe. Jeżeli borykamy się z trudną sytuacją finansową, dobrą opcją będzie wyjazd za granicę. Tylko tam nauczymy się kształtowania charakteru, przez ciężkie warunki, ale nasz portfel wróci pełniejszy o kilkanaście tysięcy. Może właśnie to pomoże w celach realizacji marzeń o studiach zaocznych? W końcu to duży koszt, niemożliwy dla niektórych. Studia zaoczne to idealny sposób na pogodzenie nauki z pracą. Dwa w jednym, a z pewnością wyjdzie na plus w przyszłości. Jednocześnie warto sobie zdawać sprawę, że studia nie są gwarantem przyszłości. Jeśli trafimy na nieodpowiedni czas sytuacji na rynku zawodowym, może być konieczne podjęcie się pracy o niższych zarobkach i kompetencjach. Nie martw się, to z pewnością chwilowe i każdy finalnie znajdzie swoje miejsce na ziemi. Mimo wszystko warto piąć się do góry. To zawsze jest drogą do sukcesu.

Jeśli pragniesz odpoczynku- zrób to, jednocześnie pamiętając, że luka w CV nie wygląda za dobrze, jeśli chodzi o późniejsze rozmowy kwalifikacyjne, a takie z pewnością cię czekają. Chyba, że będziesz sobie szefem. To również ciekawa sprawa, własna działalność gospodarcza. Niezwykle rozwijająca, a umiejętnie prowadzona niesie ogromne korzyści finansowe i wysoką pozycję na rynku. Kto z nas nie marzy bowiem, o idealnie prosperującym przedsiębiorstwie? Nie polecam przerwy od pracy i nauki, bo to oznacza zależność finansową, najczęściej od rodziców. Pomyśl realnie, to strasznie uwłaczające godności, nie sądzisz? Myślę, że niezależność finansowa pozwala poczuć wiatr w żaglach, a to z kolei napędza to efektywniejszej pracy zawodowej i kształcenia się. Pomyśl więc rozsądnie, warto mimo wszystko znaleźć zajęcie.

Co po maturze to z pewnością trudne zagadnienie, którego wybór rzutuje na całą przyszłość. Warto wybrać mądrze, by nie zmarnować lat i finalnie czuć się spełnionym, szczęśliwym człowiekiem. Praca to najważniejsza sfera życia każdego człowieka i co więcej, ta sfera, której poświęca się prawie połowę życia. Warto wybrać rozsądnie, by móc rozwijać się w miejscu pracy i zapewnić godny byt przyszłej rodzinie. Myślenie przyszłościowe to podstawa. Nie warto myśleć krótkofalowo, czas upłynie, a na dłuższą metę będziemy nieszczęśliwi. Nie wiesz, co po maturze? Może ten tekst choć trochę rozjaśni twoje wątpliwości dotyczące wyboru przyszłości. Inwestycja w siebie to podstawa, już dziś zaplanuj swą przyszłość i bądź wytrwały w dążeniu do celu, a gwarantuję, że w przyszłości osiągniesz duży sukces. Pamiętaj, ciężka praca zawsze popłaca i kształtuje nasza osobowość. Nie zwlekaj, wybierz swoją przyszłościową drogę już dziś, ponieważ jej ścieżka zależy tylko od ciebie. Przyszłość jest w twoich rękach. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here